Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... situatie fara iesire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

situatie fara iesire?

detin un teren intravilan de 10 ari dat cu legea 18, in 1991.Acum 3 ani l am intabulat, insa cel care a facut masuratorile, a trecut terenul doar jumatate din suprafata data (suprafata care apare in plan dreptunghiular, asa cum a u desenat o cei care au facut procesul verbal de punere in posesie), iar cealalta jumatate, pana la 10 ari, au luat o din terenul mamei, care e vecina cu mine.Acum, ce as putea sa fac ca sa intabulez terenul de 5 ari din gradina mea care a ramas pe dinafara ? Care ar fi mijloacele de dobandire, deoarece acest teren a fost detinut de unchiul meu de multi ani, din anii '70, dovadafiind si registrul agricol unde se vede ca el a detinut si platit impozit pt acesta? Va multumesc anticipat.
chiar nu stie nimeni un raspuns la situatia aceasta??
Cazul dvs. necesita analizarea actelor.
Trebuie stabilit daca e vorba de o eroare sau puteti sa va judecati pe uzucapiune.
Daca sunteti proprietar nu puteti uzucapa.
Conform titlului de proprietate emis in temeiul Legii nr.18/1991, sunteti proprietar asupra suprafetei de 10 ari?
Aceasta suprafata se gaseste toata in curtea dvs.?
Mama dvs. detine acte asupra suprafetei de teren pe care o stapaneste?
Unchiul are si el acte de proprietate?
cele 5 ari pe care le a luat de la mama mea topograful nu le are in titlul de proprietate, le are in cf bunicului, dar ea fiind paralizata la pat, nu s a interesat si nu le a cerut pana la data cand topograful le a pus la mine, ramanand cele 5 ari din gradina mea, care apar pe titlul de proprietate al TATALUI unchiului meu, insa atat unchiul cat si tatal au murit, fara a avea urmasi.Au ramas doar niste veri de ai unchiului care , ma tem ca ar putea sa ceara cele 5 ari, desi nu le au detinut niciodata, iar eu, afara de titlul de proprietate si schita de pe proc verbal de punere in posesie din 1991, nu am alte acte.Ce parere aveti? Va multumesc mult.