Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... intrerupere pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

intrerupere pentru cresterea copilului

intre anii 1981 si 1984 mama mea a intrerupt munca 3 ani pt cresterea mea,dar nu a platit contributie la stat deoarece nu a fost informata ca se putea plati
cum poate mama mea sa recupereze acei ani la pensionare
?
mai poate plati acum pentru aceea perioada?
1. Legea 1/1970 prevedea la art.
"...beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani". Pe atunci, legea pensiilor era cu totul alta si nu se pune aproblema unor astfel de stagii asimilate de cotizare.
2. Nu se poate plati retroactiv contributia pentru pensie. Daca incheiati acum un contract de asigurare acesta produce efecte cu data incheierii lui.