Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Studii necesare meseriei de Economist
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Studii necesare meseriei de Economist

Buna ziua.
Am absolvit Facultatea de Matematica fiind licentiata in Matematica, in prezent urmez cursurile de master, specializarea Management Financiar Contabil din cadrul Facultatii de Finante si Contabilitate - Univ George Bacovia Bacau, dupa absolvire as putea lucra ca economist?
Va multumesc
da
Eu ma indoiesc, eu stiu ca pentru a obtine calitatea de economist trebuie sa termini o facultate economica.
Daca ar fi asa in extenso s-ar putea spune ca printr-un master de dreptul afacerilor devi jurist.
Poate ne poate lamuri cineva si cu o norma legislativa.
Nu cred.Stiu ca pentru a deveni economist trebuie sa ai studii superioare economice.
Lege nr. 84 (r2) din 24/07/1995 - Legea învăţământului

TITLUL II
Sistemul naţional de învăţământ
Art. 15. - (5) Sistemul naţional de învăţământ cuprinde următoarele niveluri:
e) învăţământ superior: învăţământ universitar şi învăţământ postuniversitar.

Secţiunea a 4-a
Învăţământul postuniversitar
Art. 70. - (1) Învăţământul postuniversitar asigură specializarea în domeniu sau extinderea şi perfecţionarea pregătirii atestate prin diplomă obţinută la finalizarea studiilor universitare.
(2) Învăţământul postuniversitar se organizează în instituţii de învăţământ superior şi în şcoli de studii postuniversitare, acreditate în acest scop, şi se realizează prin: studii aprofundate de specialitate, masterat, studii academice postuniversitare, doctorat, studii postuniversitare de specializare şi cursuri de perfecţionare postuniversitare.
(6) Masteratul se încheie cu susţinerea unei disertaţii. Absolvenţii care au promovat disertaţia primesc diplomă de master.

Avand in vedere cele scrise mai sus, parerea mea este ca cei care obtin o diploma de master in domeniul economic, pot fi considerati ca avand studii superioare economice.
eu unu' nu prea inteleg cum de se primesc la studii postuniversitare intr-un anumit domeniu, absolventi de orice profil de facultate.
studiile postuniversitare, cum se vede in art. 70, asigura "specializare", "extindere si perfectionare".
te poti "specializa" intr-un domeniu economic, nefiind de meserie economist?
sau sa "extinzi" si "perfectionezi", ce?
"sustinerea unei disertatii", in alt domeniu, poate schimba o meserie?!

sau se va merge "la doua capete"?! :rolleyes:

... daca sunt primiti, eu cred ca e asa, "de amoru' artei", si ca sa li se ia banii:))

parerea mea e ca nu se poate inregistra la itm un contract pe post de economist, pe baza de diploma matematica (atunci poate fi si de inginer, medic, sau profesor de sport:rolleyes: ) plus diploma de master management financiar.

de fapt, la itm e testu'B-) ... sau poate intervine un specialist in resurse umane, sa ne spuna care e practica acolo...

ps
ase-ist fiind, am admirat tot timpul politehnica... mi-ar place sa sustin acolo o "disertatie"... si sa "ma fac" (si) inginer;)

ContSters123067, utilizator