Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Studii postuniversitare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Studii postuniversitare

Buna ziua,
Vreau sa ma inscriu la un examen si mi se cer studii postuniversitare.
Din definitie, eu inteleg ca studiile postuniversitare sunt cele efectuate dupa absolvirea unei facultati cu diploma de licienta.
In aceste conditii, un curs in domeniul legislatiei rutiere finalizat cu atestat eliberat de Ministerul Transporturilor, la care conditia de inscriere a fost diploma de licienta, poarta denumirea de ,,curs postuniversitar"?
Va multumesc.
s.stefan, utilizator
Invatamant postuniversitar -asigura specializarea în domeniu sau extinderea si perfectionarea pregatirii atestate prin diploma, obtinuta la finalizarea studiilor universitare. Se organizeaza în institutii de învatamânt superior si scoli de studii postuniversitare, acreditate în acest scop, si se realizeaza prin: studii aprofundate de specialitate, masterat, studii academice postuniversitare, doctorat, studii postuniversitare de specialitate si cursuri de perfectionare postuniversitara.

Nu orice cursuri efectuate dupa obtinerea diplomei de licenta inseamna automat cursuri postuniversitare.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil