Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere acopilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere acopilului

am o intrerupere de 2luni pe cartea de munca si sant insarcinata in luna a6 mai pot beneficia de indemnizatia de crestere acopilului si concediu pre si post natal
Este media veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului ... indemnizatia se calculeaza din media veniturilor nete.
si dupa cate am inteles daca optez pentru acest 85% dupa noile reglementari se vor mai scadea inca 25% la suma ramasa dupa calculul celor 85%, nu? pai si unde este avantajul? ce aiurea.:((
hopeless1 a scris:

si dupa cate am inteles daca optez pentru acest 85% dupa noile reglementari se vor mai scadea inca 25% la suma ramasa dupa calculul celor 85%, nu? pai si unde este avantajul? ce aiurea.:((

Asa este ... este o lege facuta aiurea ... putea sa scad mai mult din salariile lor sau indemnizatiile (nesimtite) pe care le primesc si nu de la cei care au nevoie de ajutor.
indemnizatia scade cu 15 % , nu cu 25%...dar daca sunteti bugetara, va afecteaza la calcul scaderea cu 25%
am inteles. deci nu cu 25% ci cu 15%.
asta e.
noi ce putem face?
sunt atatia care au iesit in strada si? au rezolvat ceva?
ca de promisiuni toata lumea promite de ani de zile.

multa sanatate!