Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Spam
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Ce poate fi considerat drept spam (in baza legii) si care sunt sanctiunile? Multumesc.
Spamul este considerat de legislatia romaneasca mesajele comerciale nesolicitate transmise prin intermediul postei electronice, este o contraventie si se pedepseste cu amenda.
Prin posta electronica se intelege email? Dar prin mesajele trimise pe forumuri (la alti utilizatori drept mesaj privat sau prin post-uri pe forum). Stiu ca acestea sunt considerate spam de utilizatorii si adminii forumurilor dar legislatia le considera drept spam sau au vreo contraventie?
redswill, utilizator