avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general depunere declaratii online
Discuție deschisă în Contabilitate în general

depunere declaratii online

Buna.Rog frumos pe cei care au obtinut un certificat calificat emis de un furnizor de servicii de certificare acreditat, pentru depunerea declaratiilor online ptr.contribuabili mijlocii,conf.ord.2520/2010, sa ma ajute si pe mine cu detalii.Cum se obtine,care sunt pasii de urmat,unde gasesc furnizorul la care sa apelez,cum se procedeaza?
Trebuie sa depun declaratiile online si nu stiu ce am de facut pentru asta.
Rog frumos pe cei care au facut deja demersuri sau au obtinut deja un certificat privind semnatura electronica ,sa ma indrume si pe mine.
Multumesc mult si va rog sa-mi raspundeti.
Cel mai recent răspuns: camicami , utilizator 09:41, 18 Octombrie 2010
Buna seara. Obţinerea unui certificat se face prin completarea actelor şi formularelor cerute de furnizorul acreditat.
De exemplu: certSIGN

Va ajut cu o adresa web: [ link extern ]
1.obtinere certificat de la una din cele 3 firme acreditate
2.instalare soft
3. depunere cerere la mfinante, pe site, prin completarea unui formular

4. primire aprobare de la mfinante ( cu numar de inregistrare )
5, depunere dosar la adm financiara de care apartine firma cu :
- acea aprobare de la mfinante
- copie buletin persoana
- imputernicire din partea firmei ( firmelor ) ca acea persoana va depune declaratii online
termen : de la declaratiile lunii octombrie
[ link extern ]
Aveti idee de costuri?
costul dispozitivului ( intre 40 si 75 euroi ) si costul unei declaratii notariale, daca persoana imputernicita nu este din bucuresti
Multumesc mult tuturor pentru informatii.Mi se pare destul de complicat, avand in vedere ca nu sunt din Bucuresti.Stiti ,cumva,daca exista un asfel de furnizor de servicii in jud.Humedoara ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare cont pt.dep.declaratii miharoxy miharoxy buna. daca stie cineva cum pot deschide cont de inregistrare pe portalul anaf pentru a putea cere certificatul de depunere declaratii online . (vezi toată discuția)
Certificat digital costicul costicul Care sunt toti pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a obtine un certificat digital? (vezi toată discuția)
Declaratii on-line BARBU ANA BARBU ANA Va rog sa ma lamuriti si pe mine care sunt pasii care trb urmati pt obtinerea certificatului digital necesar pt depunerea decl on-line? Multumesc! (vezi toată discuția)