Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt

Se poate denunta anonim o firma pentru a fi controlata de Garda Financiara?
Imi aduc aminte de alte vremuri,apuse de vreo 20 de ani,situatia cu denuntul anonim.
Puteti denunta oricum
Pe site-ul Garzii Financiare se spune ca "petiţiile adresate Gărzii Financiare, cu respectarea prevederilor OG nr. 27/2002 privind reglementarea activitaţii de soluţionare a petiţiilor, aprobată prin Legea nr. 233/2002..."
Ori, potrivit atr.7 din aceasta lege "Petiţiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare a petiţionarului nu se iau în considerare şi se clasează, potrivit prezentei ordonanţe."
In legea respectiva nu se prevede nimic vis-a-vis de confidentialitate.
Multumesc pentru raspunsuri!:rolleyes:
Unde pot face un denunt unei firme de constructii?
Ce a facut firma: avem contract prin care se obliga sa construiasca o casa in suma de , apar sumele achitate ,stampila si semnatura administratorului ,dar fara facturi . Cunosc inca 3 cazuri identice. Ar mai fi angajati fara carte munca , oamenii neplatiti.