avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Furt asociat firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Furt asociat firma

La sfarsitul anului 2005 am infiintat o firma,eu fiind asociat unic.In luna Martie 2006 m-am asociat cu o alta persoana.Avand niste probleme in familie nu am mai dat asa mare importanta gestiunii firmei,lasand-o mai mult pe asociata mea sa se ocupe.Dupa aceasta perioada am facut un inventar al marfurilor,lipsa fiind destul de mare,6000 ron.Asociata a plecat si eu am ramas sa platesc datoriile.In 2007 i-am trimis notificari:Martie,Iulie si August,cu confirmare de primire.Primele doua le-a primit pe a treia a returnat-o.Deoarece nu mi-a raspuns in nici un fel,m-am gandit sa o dau in judecata,dar acum putin timp am aflat ca nu are nici un fel de bunuri(casa,mobila,etc.)si nici un loc de munca.Intrebarea mea este : Daca o dau in judecata imi pot recupera prejudiciul si cum,avand in vedere ca nu are nici de unele?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: anyme , utilizator 07:44, 28 Ianuarie 2008
De dat in judecata trebuie sa o dati... daca lasati lucrurile la voia intamplarii - intervine prescpriptia ...

Codul civil zice ca oricine e obligat personal... va plati cu bunurile prezente sau viitoare... deci cu o hotarare in mana aveti sanse sa va recuperati creanta. Eventual o proprire pe salariu.
In primul rand multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine.Sincer...as dori eu sa fie asa,dar acum 10 min.am aflat ca mai este in litigiu cu alte 3 sau 4 firme pentru suma de 18 000 ron(180 milioane lei vechi).Ma intreb ce salariu ar trebui sa aiba ca sa achite banii astia mie cat si celorlalte firme,sau cat timp va trebui sa astept sa recuperez bani.Si ma mai intrebam,ea nefiind casatorita si locuind cu parintii nu ar putea raspunde ei pentru ea,material?
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2008
anyme, utilizator
daca locuieste cu parintii este considerata tolerata in imobilul respectiv, persoanele cu care locuieste nu garanteaza in nici un fel modul in care isi desfasoara activitatea nici ca administrator, nici ca asociat, nici ca salariat. Daca sa presupunem ar fi fost tolerata in spatiul meu locativ, in CI figurand adresa acestui spatiu as raspunde eu pentru modul fraudulos de administrare a unui patrimoniu? Cred ca nu...
aba812001 a scris:

daca locuieste cu parintii este considerata tolerata in imobilul respectiv, persoanele cu care locuieste nu garanteaza in nici un fel modul in care isi desfasoara activitatea nici ca administrator, nici ca asociat, nici ca salariat. Daca sa presupunem ar fi fost tolerata in spatiul meu locativ, in CI figurand adresa acestui spatiu as raspunde eu pentru modul fraudulos de administrare a unui patrimoniu? Cred ca nu...

Multumesc pentru raspuns,dar nu trebuia sa fiti atat de categoric,era doar o intrebare retorica.De fapt fondul problemei era altul.
Daca poti dovedi furtul poti sa o trimiti in penal. Asta nu garanteaza recuperarea prejudiciului :((

Alte discuții în legătură

Daca faci denunt la politie ca ai fost inselat poti pati ceva? cyan cyan am luat tzeapa de la un smecher cu un telefon mobil. m-a prostit, recunosc. acum incerc sa recuperez \"prejudiciul\" adica sa il gasesc pe individ sa-i rup ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am si eu nevoie de o parere. tatal meu a imprumutat ... Flightman Flightman Buna ziua, Am si eu nevoie de o parere. Tatal meu a imprumutat un prieten(cu bani mei), tind sa cred o \"prietena/amanta\" cu o suma mare de bani, iar pe ... (vezi toată discuția)
Proces civil in caz de furt polfyn24 polfyn24 Buna,aproximativ in urma cu o luna mi-a fost sparta masina si sustrase bunuri in valoare de aproximativ 700 ron.Hotii in momentul de fata sunt prinsi iar eu ... (vezi toată discuția)