Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor recuperare carnet de munca!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor recuperare carnet de munca!!!

Buna seara.Am cartea de munca neplatita de catre angajator din 2008 .Ulterior m-am angajat la o alta firma pe baza de contract inregistrat la ITM.In momentul de fata am o oportunitate mai buna de angajare dar cei de aici imi cer carnetul de munca.cum pot face asta daca nu reusesc sa mai iau legatura cu nimeni de la acea firma?Va multumesc anticipat!!!
Cartea de munca a fost la unitate sau la ITM?
Mergeti intai la ITM pentru a vedea daca carnetul de munca este acolo. Daca nu trimiteti o notificare firmei la care ati lucrat pentru a va inapoia carnetul de munca. De asemenea sesizati si ITM-ul. Daca in urma acestor demersuri nu se solutioneaza nimic va trebui sa va adresati instantei de judecata pentru obligarea unitatii la care ati lucrat la inapoierea cartii de munca.
cartea de munca se afla la ITM
Multumesc pentru raspunsuri.Credeam ca o pot lua asa cu cerere ceva .....oare am vreo sansa?
gheo2004, utilizator
In situatia in care carnetul de munca se afla la ITM dar angajatorul nu a achitat obligatiile aferente ,va confruntati cu o situatie delicata,in sensulk ca pentru respectiva perioda dvs nu figurati cu obligatiile achitatea la stat
Daca angajatorul ,nu intelege sa achite sumele aferente,compententa sa solutioneze este numai instanta de judecata