Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliberarea cartii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliberarea cartii de munca

mi-am dat demisia si m-am angajat la o alta firma si nu stiu de unde sa imi iau cartea de munca.Ma poate ajuta cineva?
catalin!!!, utilizator
Cartea de munca poate fi la unitatea la care ati lucrat sau la Inspectoratul teritoral de munca din localitatea fostului angajator (daca exista) sau judetean.
ce demersuri trebuie sa fac pentru a o lua?
Art 4(2)din decretul nr 92/197La incetarea activitatii ,carnetul de munca se inmineaza titularului ,completat cu toate inscrierile la zi
In raport de unitatea detinatoare,angajator/ITM,va revine obligatia sa solicitati oficial eliberarea carnetului dvs de munca,care este un act personal al titularului si nu poate fi cedat sau instrainat
catalin!!! a scris:

ce demersuri trebuie sa fac pentru a o lua?

Luati legatura cu angajatorul, iar in caz de refuz va puteti adresa ITM-ului sau instantei de judecata in raza careia isi are sediul angajatorul (compententa de solutionare a unei astfel de cereri apartine judecatoriei).

La ITM mergeti la inspectorul la care este arondat angajatorul ..trebuie sa stiti macar CUI-ul angajatorului sau sa aveti la dvs o copie de pe decizia de incetare a c.i.m.