Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de administrare soc pe actiuni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de administrare soc pe actiuni

cum se intocmeste un contract de administrare la o soc.pe actiuni?
indemnizatia bruta stabilita de adunarea generala are caracter de venituri din salarii?
se platesc toate contributiile ca in cazul salariilor ?
unde se inregistreaza contractul si daca este considerata perioada in care se administreaza soc.ca vechime in munca?
va multumesc celor care au amabilitatea de a-mi raspunde!l.sava
1) Modele de contractele sunt multe, ad exemplum: aici este uno complet: [ link extern ]
2) Nu are caracter de venituri salariale.
3) se platesc individual.
4)se inregistreaza la administratia finantara, si are vechime.

Acum este in vigoare Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, modificate prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.82/2010.

Si aceste este comunicat de la casa de pensie:
B. (1) Nu fac obiectul prevederilor art.III din OUG nr.58/2010, modificate prin OUG nr.82/2010, persoanele prevazute la art.5 alin.(1) pct.IV din Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare si anume:
a) asociatul unic, asociatii, comanditarii sau actionarii;
b) administratorii sau managerii care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membrii asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale.

(2) Persoanele prevazute la alin.(1) raman, in continuare, supuse asigurarii obligatorii, prin efectul legii, in sistemul public de pensii, pe baza de declaratie de asigurare sociala, aplicandu-li-se prevederile Legii nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.

Conform legea aia, are acestei obligatiile:

a. Impozit (Legea 571/2003 privind codul fiscal) cuantum: 16% - reţinere la sursă

b. Contribuţia la asigurările sociale (Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale):

 administratorii, managerii sunt obligaţi la plata contribuţiei (art. 5 alin. (1) pct. 4 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale);
 cuantum (art. 18 L19/2000 şi art. 22 din Legea nr. 487/2006 privind bugetul asigurărilor de stat):
a) pentru condiţii normale de muncă - 29%;
b) pentru condiţii deosebite de muncă - 34%;
c) pentru condiţii speciale de muncă - 39% .

 plata va fi efectuată integral, de către asigurat, a cotei corespunzătoare condiţiilor de muncă (art.21 alin. 4 din Legea nr. 19/2000);

 baza lunară de calcul a contribuţiei: venitul lunar asigurat, prevăzut în declaraţia sau în contractul de asigurare socială, care nu poate fi mai mic de o pătrime din salariul mediu brut (art. 23 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 19/2000);

 termen de plată a contribuţiei: până la sfârşitul lunii pentru luna în curs (art. 29 din Legea nr. 19/2000)

c. Contribuţia pentru asigurările de accidente de muncă şi boli profesionale (Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare)
 asigurare obligatorie (art. 6 alin. (1) lit. b şi art. 96);
 are calitatea de asigurător Casa Naţională de Pensii şi Alte Drepturi de Asigurări Sociale (CNPAS);
 contract individual de asigurare;
 trebuie depusă declaraţie de venit şi comunicată orice modificare privitoare la venituri;
 cuantum: 1% aplicată asupra venitului lunar asigurat (art. 102);
 tipizat contract (Ordin MMSF nr. 450/825/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare; anexa 2);

d. Contribuţia la asigurările de sănătate (Legea nr. 95/2000 privind reforma în domeniul de sănătate, publicată în Monitorul Oficial nr. 372 din 28 aprilie 2006)
 cuantum: 6,5%
 baza de calcul : veniturile impozabile realizate de persoane care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar; (art. 257)
 obligaţia virării contribuţiei: persoana fizică, în mod individual sau societatea: art. 215 alin. (1): „Obligaţia virării contribuţiei pentru asigurările sociale de sănătate revine persoanei juridice sau fizice care angajează persoane pe bază de contract individual de muncă ori în baza unui statut special prevăzut de lege, precum şi persoanelor fizice, după caz.”

e. Contribuţia pentru concedii medicale (Legea nr. 95/2000 privind reforma în domeniul de sănătate, publicată în Monitorul Oficial nr. 372 din 28 aprilie 2006)
 cuantum: 0, 85% (art. 256 alin. 5) - contribuţie modificabilă prin legea bugetului de stat;
 baza de calcul: veniturile supuse impozitului pe venit (art. 256 alin. 5);
 obligaţia virării contribuţiei: persoana fizică, în mod individual

f. Contribuţia de şomaj
 cuantum: 3,25% (art. 23 din Legea 487/2006 privind bugetul asigurărilor sociale de stat);
 baza de calcul: venitul lunar declarat în contractul de asigurare pentru şomaj (art. 28 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă))

indemnizatia bruta stabilita de adunarea generala are caracter de venituri din salarii?

Potrivit Codului fiscal, aceasta indemnizatie este asimilata salariilor - art.55 alin.2 lit.j.