Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cas conform OUG 82/2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cas conform OUG 82/2010

Buna ziua, as dori sa intreb pe cei care in baza ordonantei 82/2010 pentru conventie civila , au depus declaratia la CAS, unde au platit ce au declarat??? Eu m-am plimbat o zi intrega pe la usi si nimic.....la CAS nu mai incaseaza m-au trimis la TRezorerie. La trezorerie nu incaseaza. Unde sa mai ma duc? Unde se platesc aceste contributii?
Plata contributiilor de asigurari sociale ale persoanelor care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele de natura salariala, platite de angajatori” – cod cont 22210310, va fi facuta de platitorul de venit in urmatoarele conturi:

TREZ. S 1 : RO61TREZ70122210310XXXXX
TREZ. S 2 : RO83TREZ70222210310XXXXX
TREZ. S 3 : RO08TREZ70322210310XXXXX
TREZ. S 4 : RO30TREZ70422210310XXXXX
TREZ. S 5 : RO52TREZ70522210310XXXXX
TREZ. S 6 : RO74TREZ70622210310XXXXX

Beneficiar : Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti

CUI: 13601150
da multumesc asta stiu dar unde sa platesc? la trezo nu ma primeste la cas nu la posta trebuie sa asociatia sa aiba cont in banca si nu are........unde sa platesc?
retinerea si virarea contributiei fiind responsabilitatea institutiei aveti obligatia de a o vira. nu cred ca o puteti plati ca si institutie decat cu op
Asa se intampla cand mesajele sunt incomplete.
@andrada este reprezentantul unei asociatii de proprietari.
Pana acum asociatiile de proprietari depuneau declaratii la finante, casa de pensii, somaj, sanatate, ITM.
Numai la ITM se putea plati direct acolo la casieria lor oadat cu depunerea declaratie.
La celelalte institutii enumerale (pensii, somaj, sanatate) nu se fac plati. Toate platile se fac in conformitate cu declaratia 100, care cuprinde impozitul pe venit si toate contributiile consermnate pe declaratiile depuse la pensii, somaj si sanatate.
Plata se poate face numerar pe baza unei "Foi de varsamant" ce o editati cu ajutorul unui program informatic pus la dispozitie gratuit pe site-ul Ministerului de finante, tot acolo unde gasiti si aplicatia pentru declaratia 100.
Faceti aceasta "foaie de varsamant" in care sa aveti aceleasi sume cu care v-ati constituit datoriile prin declaratia 100. Mergeti cu aceasta si banii in mana la ghiseele trezoreriei din Directia de finante publice a judetului sau sectorului. Noi depunem declaratia 100 la etajul 2 iar foaia de varsamant si banii la parter in aceeasi cladire a DJFP.
Multumesc pentru raspunsuri!
andradaa, utilizator