Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absente nemotivate generate de neacceptarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absente nemotivate generate de neacceptarea modificarii unilaterale a CIM

Mi s-a modificat unilateral CIM prin reducerea drastica a salariului si schimbarea din functie pe motive sindicale.Am contestat decizia si am refuyat sa ma prezint la noul post.Eram obligat sa ma prezint la munca daca nu am acceptat noile atributii?
Faceti urgent sesizare la ITM pentru nerespectarea Codului muncii (modificarea CIM fara acordul salariatului).
Interpretabil daca trebuia sa va prezentati...
Consider ca trebuia sa va prezentati la vechiul loc de munca, pe vechiul post, in caz contrar absenta (si de la vechiul, si de la noul post) fiind nemotivata.
Se pare ca aveti un caz foarte apropiat de al meu.
Din cate am cercetat in legatura cu un asfel de caz am gasit in jurisprudenta muncii un caz de felul:
- unui lider de sindicat i s-a desfacut CIM pentru ca nu s-a prezentat la noul loc de munca si nu semnase nici actul aditional.
Instanta i-a dat castig de cauza angajatului pentru ca angajatorul a desfacut un contract de munca ce nici nu exista.
Alt caz:
-liderul de sindicat nu a semnat actul aditional, a contestat decizia in instanta in schimb s-a prezentat la noul loc de munca preluandu-si atributiunile si asteptand decizia instantei.
Instanta da castig de cauza angajatorului considerand ca angajatul s-a conformat deciziei si deci a fost de acord cu ea #-o desi Codul muncii spune:
Art. 40. - (1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:

c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;

Cert este ca in conformitate cu CCMUNN
Art. 72.
(2) Refuzul salariatului de a accepta o modificare a clauzelor referitoare la felul muncii, locul muncii sau drepturile salariale nu dă dreptul celui care angajează de a proceda la desfacerea unilaterală a CIM pentru acest motiv.

Aveti cumva si o decizie; ce scrie acolo?
Dati mai multe amanunte si poate va putem ajuta!
rosu gheorghe, utilizator
Contractul Individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor conform art. 41 Codului muncii. Modificarea unilaterala a CIM se poate face doar pentru locul si felul muncii si numai pe o perioada de maxim 60 de zile asa cum prevad art. 48 si art.264 alin 1 lit. c din Codul muncii, dar numai in caz de forta majora, cu titlu de sanctiune sau ca masura deprotectie a salariatului. In ceea ce priveste prezentarea la locul de munca era obligatorie, dar la vechiul loc de munca.
marieta_ilinca a scris:

Contractul Individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor conform art. 41 Codului muncii. Modificarea unilaterala a CIM se poate face doar pentru locul si felul muncii si numai pe o perioada de maxim 60 de zile asa cum prevad art. 48 si art.264 alin 1 lit. c din Codul muncii, dar numai in caz de forta majora, cu titlu de sanctiune sau ca masura deprotectie a salariatului. In ceea ce priveste prezentarea la locul de munca era obligatorie, dar la vechiul loc de munca.

Depinde de instanta si de "gradul"angajatorului.
Cititi cazul meu si va veti convinge!