Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... neprezentare la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

neprezentare la proces

daca nu ma prezint la procesul de divort, ma afecteaza cu ceva?mentionez faptul ca nu doresc partaj,las totul pt copil..doresc doar program de vizitare al minorului.
daca sunteti reclamant...nu se judeca in lipsa dumneavoastra...daca sunteti parat...se judeca..dar ar trebui sa mergeti sa va sustineti punctul de vedere cu privire la programul de vizita

Nu ati precizat calitatea dvs in cauza
De regula conditiile/pretentiile divortului le mentionati in actiune
In raport de calitatea in dosar ,aveti posibilitatea in temeiul art 242 al 2 Cpc,sa solicitati judecarea si in lipsa
sunt reclamant.ma poate inlocui un avocat?
Prezenta partilor in procesul de divort este obligatorie.
Partile pot fi insa reprezentate de un avocat in situatiile aratate de art.614 c.proc.civ.
Potrivit prevederilor art. 614 "In fata instantelor de fond, partile se vor infatisa in persoana, afara numai daca unul dintre soti executa o pedeapsa privativa de libertate, este impiedicat de o boala grava, este pus sub interdictie sau are resedinta in strainatate;
Actiunea trebuie probata atat in ceea ce privesc motivele de divort cat si in ceea ce priveste stabilirea unui program de vizitare al minorului.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat