avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort

Buna ziua. As dori sa stiu daca la prima infatisare la divort nu se prezinta nici unul dintre cei doi soti, ce se intampla?
se poate suspenda cauza
maria.tanase2009 a scris:

Buna ziua. As dori sa stiu daca la prima infatisare la divort nu se prezinta nici unul dintre cei doi soti, ce se intampla?



Se va amana cu siguranta. In cadrul procedurii de divort, in fata instantelor de fond, partile sunt obligate sa se infatiseze in persoana, nu se poate cere judecata in lipsa.
prin neprezentarea reclamantului , cererea poate fi respinsa ca nesustinuta.
este si aceasta situatie care a aratat-o colega, intrucat reclamantul trebuie sa-si sustina cererea. prin urmare cele doua solutii sunt ori suspendarea ori respingerea ca nesustinuta. numai in cazuri exceptionale si daca vrea judecatorul poate amana cauza asa cum arata d-ul jurist.

av zaharia f.
Brom a scris:

maria.tanase2009 a scris:

Buna ziua. As dori sa stiu daca la prima infatisare la divort nu se prezinta nici unul dintre cei doi soti, ce se intampla?



Se va amana cu siguranta. In cadrul procedurii de divort, in fata instantelor de fond, partile sunt obligate sa se infatiseze in persoana, nu se poate cere judecata in lipsa.


Total eronat.
Cauza se va suspenda in baza art.242 pct.2 Cod procedura civila:

Art. 242
Instanta va suspenda judecata:
1. cand amandoua partile o cer;
2. daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii. Cu toate acestea pricina se judeca daca reclamantul sau paratul au cerut in scris judecarea in lipsa.

Alte discuții în legătură

Hotarare divort???? mary25 mary25 aveti idee ce se poate intampla daca sedinta a fost incheiata asa: fata de lipsa nejustificata a partilor,amana pronuntarea hotararii pe data de.....Iar la ... (vezi toată discuția)
Divort cristina1580c cristina1580c Buna ziua, asi dori sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. In primul rand sunt in divort cu sotul meu ....am avea prima infratisare pe data de 07.12...discutand ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord dinuleasa dinuleasa Buna. Ma aflu in situatia in care, impreuna cu sotia mea am decis ca nu mai putem continua casnicia noastra si am depus o cerere de desfacere a casatoriei de ... (vezi toată discuția)