Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord

Buna. Ma aflu in situatia in care, impreuna cu sotia mea am decis ca nu mai putem continua casnicia noastra si am depus o cerere de desfacere a casatoriei de comun acord. Intamplarea face ca, desi dorinta sa fi fost mai mult a mea, sotia a reusit sa depuna actele si astfel ea a devenit reclamant, iar eu parat. Ce se poate intampla, in cazul in care sotia nu se prezinta la divort ? Tin sa subliniez, ca in calitate de parat, am depus intampinare la judecatorie, prin care am fost de acord cu datele inscrise in cererea de divort de comun acord, inclusiv cu revenirea la numele de fata ala sotiei mele
Cu privire la prezenta sotilor in procesul de divort pot fi avute in vedere urmatoarele ipoteze:
a) daca la termenul de judecata, in prima instanta, reclamantul lipseste " nejustificat " ( el va putea face dovada ca lipsa sa a fost justificata ) si se infatiseaza numai paratul, potrivit art. 616 CODUL DE PROCEDURA CIVILA cererea va fi respinsa ca nesustinuta;
b) daca lipseste sotul parat, cererea de divoit se judeca potrivit regulilor dreptului comun, adica in lipsa partii legal citate, chemate in j udecata;
c) cand paratul a facut cerere reconventionala, daca nu respecta regulile impuse reclamantului - prezenta personala la judecata in prima instanta - cererea reconventionala se va respinge ca nesustinuta;
d) daca la termenul de judecata, in prima instanta, lipsesc ambele parti, actiunea de divort va fi suspendata;
e) apelul sau, dupa caz, recursul reclamantului impotriva hotararii prin care s-a respins cererea va fi respins ca nesustinut, daca la judecata se prezinta numai paratul;
f) apelul sau recursul paratului va fi judecat, chiar daca se infatiseaza numai reclamantul. in toate cazurile de respingere a actiunii ca nesustinuta se sanctioneaza de fapt culpa procesuala a reclamantului, dedusa din neanfatisarea acestuia. Daca o asemenea culpa nu poate fi imputata, sanctiunea nu poate interveni.

In mod exceptional, prin derogare de la regula obligativitatii infatisarii personale a partilor, legea permite reprezentarea in procesul de divort dar numai in anumite situatii, prevazute expres in art. 614 CODUL DE PROCEDURA CIVILA:
- unul dintre soti exercita o pedeapsa privativa de libertate;
- unul dintre soti este impiedicat de o boala grava;
- unul dintre soti este pus sub interdictie;
- unul dintre soti are resedinta in strainatate.
In toate aceste cazuri, partile se vor putea infatisa prin mandatar.
Neprezentarea nejustificata a reclamantului la proces,poate atrage dupa sine respingerea actiunii ca nesustinuta.
Neprezentarea reclamantului , intr-o cauza de divort , la cel putin doua termene , conduce la respingerea actiunii ca nesustinuta.
(lipsa trebuie sa fie una nejustificata )
Art. 616 C. proc.civ.

Daca la termenul de judecata, in prima instanta, reclamantul lipseste nejustificat si se infatiseaza numai paratul, cererea va fi respinsa ca nesustinuta.
;)