Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare divort????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare divort????

aveti idee ce se poate intampla daca sedinta a fost incheiata asa: fata de lipsa nejustificata a partilor,amana pronuntarea hotararii pe data de.....Iar la detalii scrie Incheiere.va rog frumos sa ma jutati.va multumesc
Art. 242 Cpc
Instanta va suspenda judecata:
1. cand amandoua partile o cer;
2. daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii. Cu toate acestea pricina se judeca daca reclamantul sau paratul au cerut in scris judecarea in lipsa.

Eu sunt reclamanta si am avut proce in 16,dar eu am inteles gresit si am mers in 17.am facut o declaratie ce am depus-o la dosar cum ca a fost o neintelegere si ca proba am avut un ziar in care l-am citat pe parat in 17.grefiera sefa a zis sa stau linistita ca nu se v-a suspenda,dar nu pot sta linistita pt ca eu chiar imi doresc divortul asta.va multumesc
Verificati exact ce a dispus instanta, pentru ca din datele dvs. nu rezulta decat ca a fost amanata pronuntarea in data x.
Instanta fie a suspendat cauza ,fie a respins actiunea ca nesustinuta .
Daca a suspendat cauza, este necesara formularea unei cereri de repunere pe rol a cauzei, cerere pe care trebuie sa o timbrati cu 1/2 din taxa de timbru de 39.00 lei si timbru jud. de 0,15 lei.
Cauza se va repune pe rol, insa va dura si va fi nevoie de o noua citare prin publicitate.
Daca insa actiunea s-a respins ca nesustinuta, o luati de la capat, adica trebui sa depuneti o noua actiune.
Deci verificati mai intai de toate ce a hotarat instanta in data in care a fost amanata pronuntarea.