avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA corectii TVA 19/24%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

corectii TVA 19/24%

Cabinet veterinar platitor dde TVA am emis factura cu 19%, inainte de 1 iulie, si am incasat dupa 1 iulie. Fiind pfa, inregistrez venitul la data incasarii. Cum fac cu TVA-ul?
Cel mai recent răspuns: danaco , utilizator 18:56, 21 Octombrie 2010
tva colectat este stabilit indiferent de data incasarii, in functie de data emiterii facturii, deci avem tva 19%
Venitul este inregistrat in RJIP in suma neta, fara tva .
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa sistem real: facturi in valuta ciuc143 ciuc143 Salut, poate s-a mai discutat dar in conditiile in care multi vor trece la SR e bine de reluat. Caz: PFA factureaza in afara UE (USA). Factura e in ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii intracomunitare - declaratia 390 pfa NicolaeZ NicolaeZ Buna ziua, Am o problema legata de declaratia 390. Speta ar fi urmatoarea: - Sunt PFA inregistrat in scopuri de TVA intracomunitar conform Art.153^1 (1) ... (vezi toată discuția)
Pfa - impozitul pe venit se inregistreaza la data emiterii facturii sau la incasare? alexberi alexberi Impozitul pe venitul din emiterea unei facturi se inregistreaza in contabilitate la emiterea facturii (asa cum se face pentru TVA) sau la data incasarii ... (vezi toată discuția)