Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA corectii TVA 19/24%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

corectii TVA 19/24%

Cabinet veterinar platitor dde TVA am emis factura cu 19%, inainte de 1 iulie, si am incasat dupa 1 iulie. Fiind pfa, inregistrez venitul la data incasarii. Cum fac cu TVA-ul?
tva colectat este stabilit indiferent de data incasarii, in functie de data emiterii facturii, deci avem tva 19%
Venitul este inregistrat in RJIP in suma neta, fara tva .
Multumesc