Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Eu am depus actele pentru inaintarea procesului in mai 2010.Un cumnat de-al meu le-a depus in iunie 2010. Lmine trebuia sa-mi iasa sentinta in 17 sept 2010, iar la el in oct.2010. La el i-au iesit in 03 sept, iar masina este deja inmatriculata, iar pe mine m-au amanat din 16 sept pana in 03 oct, cand mi-a iesit o sentinta revocabila, adica cu drept la recurs din partea statului(la cumnatul meu i-a iesit executorie). in data de 06 oct a aparut o ordonanta de urgenta prin care statul impune prefecturilor sa faca recurs la toate sentintele castigate de oameni.
Deci, ce spuneti,asta e dreptate?
Acum mergem la curtea de apel de la Cluj sa vedem ce iese, mi-au dat termen 26 noiembrie.Avpcatul spune ca sunt sanse, dar nu poate stii sigur daca voi castiga, desi EXISTA LEGE SCRISA CUM CA TAXA E ILEGALA, pt masinile aduse din comunitate.
Alta faza tare, la 2 prieteni de-ai mei-sot si sotie, la el i-a iesit sentinta in 06 si si-a inmatriculat masina, iar la nevasta-sa in 07 si au facut recurs, ca la mine. AVOCATUL spune ca va face un referat cum ca statul discrimineaza...
Nu pot sa cred ce se intampla in tara asta,,,daca stiam nu ma intorceam in veci in tara asta de c___t.
Daca careva dntre voi a mai trecut printr-un recurs, va rog spuneti-mi cu a iesit, se castiga sau nu?
VA MULTUMESC SI SPER CA V-AM FOST DE FOLOS...
este dreptul partii adverse sa formuleze recurs sau nu; nu exista nici o teorie a conspiratiei, credeti-ma; unii juristi sunt mai rigurosi decat altii, asta e tot; toate sentintele in spete asemanatoare cu a d-voastra sunt cu drept de recurs; deci nu e nimic ciudat si nu sunt nici " faze tari "...succes totusi si sa stiti ca puteti renunta la cetatenie daca doriti...
avocat Cristina Popescu
Cererea catre Prefectura cand ati facut-o si la care Prefectura?
Daca cererea catre Prefectura este dupa 15 febr 2010 Curtea de apel Cj o respinge
Imi pare rau sa va comunic,aceasta esyte pozitia ei.
Ok...ma bucur ca mai exista cineva in tara asta care se bucura ca e roman...sunt curioasa cat castigati pe luna de sunteti asa de patriota...sau poate dvs vi se pare normal sa platesc dupa o masina aproape nou-nouta, care nu scoate gram de fum 4600 euro taxa de poluare...dupa cum ziceam cumnatul meu a primit o sentinta executorie...si dupa 2 zile a inmatriculat masina...depunand actele la o luna dupa mine...
Va multumesc oricum pentru informatii
Am depus actele la Zalau...in mai...
Poate sa o respinga chiar daca exista lege cum ca taxa este ilegala pt masinile aduse dintr-un stat comunitar?
Va multumesc mult pr informatii...si sper totusi sa nu aveti dreptate:((
lory172 a scris:

Eu am depus actele pentru inaintarea procesului in mai 2010.Un cumnat de-al meu le-a depus in iunie 2010. Lmine trebuia sa-mi iasa sentinta in 17 sept 2010, iar la el in oct.2010. La el i-au iesit in 03 sept, iar masina este deja inmatriculata, iar pe mine m-au amanat din 16 sept pana in 03 oct, cand mi-a iesit o sentinta revocabila, adica cu drept la recurs din partea statului(la cumnatul meu i-a iesit executorie). in data de 06 oct a aparut o ordonanta de urgenta prin care statul impune prefecturilor sa faca recurs la toate sentintele castigate de oameni.
Deci, ce spuneti,asta e dreptate?
Acum mergem la curtea de apel de la Cluj sa vedem ce iese, mi-au dat termen 26 noiembrie.Avpcatul spune ca sunt sanse, dar nu poate stii sigur daca voi castiga, desi EXISTA LEGE SCRISA CUM CA TAXA E ILEGALA, pt masinile aduse din comunitate.
Alta faza tare, la 2 prieteni de-ai mei-sot si sotie, la el i-a iesit sentinta in 06 si si-a inmatriculat masina, iar la nevasta-sa in 07 si au facut recurs, ca la mine. AVOCATUL spune ca va face un referat cum ca statul discrimineaza...
Nu pot sa cred ce se intampla in tara asta,,,daca stiam nu ma intorceam in veci in tara asta de c___t.
Daca careva dntre voi a mai trecut printr-un recurs, va rog spuneti-mi cu a iesit, se castiga sau nu?
VA MULTUMESC SI SPER CA V-AM FOST DE FOLOS...

==============================================================
Nu cred ca tara asta...asa cum e ea ti-a facut vre-o invitatie speciala sa te intorci, nu te supara si daca ai preferat totusi sa te intorci in c_ _ _t, asa cum zici tu, e fix problema ta.