Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand trebuie anuntat angajatorul ca sunt gravida?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand trebuie anuntat angajatorul ca sunt gravida?

Cand trebe anuntat angajatorul ca sunt gravida si cum? Si in continuare ce demersuri sunt pana la intrarea in concediul prenatal?
noa.brigi a scris:

Cand trebe anuntat angajatorul ca sunt gravida si cum? Si in continuare ce demersuri sunt pana la intrarea in concediul prenatal

Asupra starii de graviditate angajatorul este anuntat in scris cu atasarea actelor medicale ce atesta starea, eliberate de medicul de familie sau medicul specialist care urmareste sarcina. Puteti sa l anuntati oricand doriti dumneavoastra. Daca aveti un loc de munca mai dificil puteti sa l anuntati de la debutul sarcinii confirmate. In concediul prenatal nu puteti intra decit din a 7 a luna de sarcina - sau a 6 a la mamele cu handicap. Daca pina atunci sarcina prezinta risc se elibereaza concediul medical pentru boala obisnuita sau risc maternal - daca acesta e determinat de conditiile locului de munca. Important e ca dupa nastere sa ramina 42 de zile din concediul de sarcina si lauzie.
Cand aflati de starea de graviditate.
Trebuie sa-l anuntati in scris iar la adresa respectiva sa anexati un certificat medical care sa ateste cele spuse de dvs.
Cu cat mai repede ca atat mai bine pentru dumneavoastra, dar atentie

Art. 2. -c) salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare.
Art. 3. - (1) Salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)-e) au obligaţia de a se prezenta la medicul de familie pentru eliberarea unui document medical care să le ateste starea.
(2) În cazul în care salariatele nu îndeplinesc obligaţia prevăzută la alin. (1) şi nu informează în scris angajatorul despre starea lor, acesta este exonerat de obligaţiile sale prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă, cu excepţia celor prevăzute la art. 5, 6, 18, 23 şi 25.

Salariatele care sunt gravide, au nascut recent sau alapteaza sunt beneficiarele urmatoarelor masuri:

- in baza raportului de evaluare efectuat, salariata trebuie sa fie instiintata despre rezultatele evaluarii privind riscurile la care poate fi supusa la locul ei de munca si despre masurile suplimentare de protectie pe care trebuie sa le respecte atat angajatorul cat si salariata;
- in cazul in care o salariata desfasoara la locul de munca o activitate care prezinta riscuri pentru sanatatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni asupra sarcinii si alaptarii, angajatorul este obligat sa ii modifice in mod corespunzator conditiile si/sau orarul de munca ori, daca nu este posibil, sa o repartizeze la alt loc de munca fara riscuri pentru sanatatea sau securitatea sa, conform recomandarii medicului de medicina muncii sau medicului de familie, cu mentinerea veniturilor salariale in cel mult 15 zile lucratoare de la data incheierii raportului de evaluare a riscului;
- pentru salariatele care isi desfasoara activitatea numai in pozitia ortostatica sau in pozitia asezat, angajatorii au obligatia de a le modifica locul de munca respectiv, astfel incat sa li se asigure, la intervale regulate de timp, pauze si amenajari pentru repaus in pozitie sezanda sau pentru miscare;
- salariatele nu pot fi obligate sa desfasoare munca de noapte; in cazul in care sanatatea salariatelor este afectata de munca de noapte, angajatorul este obligat ca, pe baza solicitarii scrise a salariatei, sa o transfere la un loc de munca de zi, cu mentinerea salariului de baza brut lunar;
- salariatele nu pot desfasura munca in conditii cu caracter insalubru sau greu de suportat; in cazul in care o salariata care desfasoara in mod curent munca cu caracter insalubru sau greu de suportat este gravida, a nascut recent sau alapteaza, angajatorul are obligatia sa o transfere la un alt loc de munca, cu mentinerea salariului de baza brut lunar, pe baza solicitarii scrise a salariatei;
- angajatorii au obligatia de a acorda salariatelor gravide dispensa pentru consultatii prenatale, in limita a maximum 16 ore pe luna, in cazul in care investigatiile se pot efectua numai in timpul programului de lucru, fara diminuarea drepturilor salariale;
- salariata gravida care nu poate indeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului, are dreptul la reducere cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale.