Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce TVA la vanzarea de produse romanesti in Franta?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce TVA la vanzarea de produse romanesti in Franta?

Buna ziua,

Am o societate comerciala in Romania si doresc sa comercializez in Franta produse fabricate in Romania, deci achizitionate cu TVA de 24%. In Franta TVA-ul este de 19,6%.
1. Daca vand unei persoane juridice, vand cu sau fara TVA?
2. Daca vand direct unui particular, persoana fizica, trebuie sa-i vand cu TVA. Care TVA, din Romania sau din Franta?
Multumesc anticipat pentru ajutor, nu reusesc deloc sa am o informatie clara si precisa.
1. Daca vindeti unei PJ inregistrata in scop de TVA din Franta, facturati fara TVA.
2. Nu sunt absolut sigur aici; dar cred ca facturati cu TVA (cel din RO). Eu am comandat diverse de la PJ din UE si mi s-a facturat cu TVA.
Documentele de justificare pentru operatiuni de livrari de bunuri pentru care se aplica regimul de scutire cu drept de deducere a TVA:
a) factura in care sa fie mentionat codul de inregistrare in scopuri de TVA al cumparatorului;
b) documentul care atesta ca bunurile au fost transportate din Romania in alt stat membru;
c) orice alt document care sa confirme realizarea efectiva a exportului: comanda de cumparare, de vanzare sau contractul, documentele de asigurare.

Daca unul dintre acestea nu exista, atunci nu poate fi o livrare scutita de tva cu drept de deducere.