avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce TVA la vanzarea de produse romanesti in Franta?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce TVA la vanzarea de produse romanesti in Franta?

Buna ziua,

Am o societate comerciala in Romania si doresc sa comercializez in Franta produse fabricate in Romania, deci achizitionate cu TVA de 24%. In Franta TVA-ul este de 19,6%.
1. Daca vand unei persoane juridice, vand cu sau fara TVA?
2. Daca vand direct unui particular, persoana fizica, trebuie sa-i vand cu TVA. Care TVA, din Romania sau din Franta?
Multumesc anticipat pentru ajutor, nu reusesc deloc sa am o informatie clara si precisa.
Cel mai recent răspuns: MadiTzu , utilizator 08:17, 29 Octombrie 2010
1. Daca vindeti unei PJ inregistrata in scop de TVA din Franta, facturati fara TVA.
2. Nu sunt absolut sigur aici; dar cred ca facturati cu TVA (cel din RO). Eu am comandat diverse de la PJ din UE si mi s-a facturat cu TVA.
Documentele de justificare pentru operatiuni de livrari de bunuri pentru care se aplica regimul de scutire cu drept de deducere a TVA:
a) factura in care sa fie mentionat codul de inregistrare in scopuri de TVA al cumparatorului;
b) documentul care atesta ca bunurile au fost transportate din Romania in alt stat membru;
c) orice alt document care sa confirme realizarea efectiva a exportului: comanda de cumparare, de vanzare sau contractul, documentele de asigurare.

Daca unul dintre acestea nu exista, atunci nu poate fi o livrare scutita de tva cu drept de deducere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva - taxare inversa - export florip florip Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti care este diferenta intre scutirea de la plata TVA pentru o livrare de bunuri in UE (nu din cele supuse taxarii inverse in ... (vezi toată discuția)
E considerat export? Mircea1968 Mircea1968 Buna ziua, Am comandat pentru o firma inregistrata in Danemarca (EU) ceva materiale promotionale la o tipografie din Romania. Tipografia a emis factura fara ... (vezi toată discuția)
Facturare export bunuri cristinaonny cristinaonny Firma A din Romania factureaza catre B din Franta bunuri fara aplicarea TVA. Bunurile sunt transportate in port Constanta, incarcate pe nava. B este titularul ... (vezi toată discuția)