Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit calcul impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

calcul impozit profit

Buna ziua ! Va rog frumos sa ma ajutati cu impozitul pe profit aferent trim. II si III

trim.1 am fost pe pierdere deci imp. minim declarat si platit :2150
trim. 2 - imp.profit calculat cumulat 2300 asa ca am declarat si platit 2300
sunt nesigura acum in ceea ce priveste plata imp. trim.II adica nu trebuia sa scad 2300-2150=150 si sa platesc doar 150? (sau minimul 2150)
trim.3 -imp. profit calculat cumulat 2400 ce declar si ce platesc? :(
ive, utilizator
Pe trim.2 trebuia sa platiti si sa declarati 2150 lei,iar pt trim.3 declarati si platiti 2150 lei.(inteleg ca cifrele sunt calculate cumulat de la inceputul anului)
multumesc mult pt. raspuns.....inseamna ca ar trebui sa fac rectificativa pe cei 2300 (imp prof) si sa declar 2150(imp. minim) sau as putea lasa asa,avand in vedere ca am platit mai mult decat trebuia si ma gandesc ca pe cei de la finante nu i-ar deranja asta in mod deosebit.....diferenta reglandu-se in D101 la sf anului?

*da e calculat cumulat
ive, utilizator
Nu este corect sa nu faceti rectificativ,deoarece pot invoca ca ati denaturat contul 121.Sfatul meu este sa faceti -710- si puteti plati diminuat la trim.3 daca depuneti pana pe 25.10.2010 rectificativa.