Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua,

M-ar interesa sa stiu care este nr. de zile legal (lunar si anual) pentru concediu medical; pentru o fractura usoara cu ghips pt 3 saptamani, cate zile de concediu medical se pot acorda?

De asemenea, as dori sa stiu care este cadrul legal ref. la cele de mai sus.

Multumesc.

Cu stima,
Buna ziua.

Baza legala: OUG 158/2005
ART. 13 (1) Durata de acordare a concediului si a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, pentru fiecare tip de afectiune, este de cel mult 183 de zile in interval de un an, socotit din prima zi de imbolnavire.
(2) Incepand cu a 90-a zi concediul se poate prelungi pana la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale.

cat despre numarul de zile de concediu pentru problema d-stra numai medicul va poate raspunde........
ContSters145137, utilizator