Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Bună ziua. În luna aprilie, am avut 5 zile de concediu medical. În mai am suferit o fractura în urma căreia mi s-a CM, care a fost ulterior prelungit pana la 90 de zile. Medicul de familie mi-a spus ca cele 90 de zile de CM nu au legătură cu primele 5,și pot avea acele 90 de zile. La serviciu mi s-a spus ca am depășit cele 90 de zile. Cum este corect?
Potrivit art. 13 din OUG nr. 158/2005, durata de acordare a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotită din prima zi de îmbolnăvire. Incepand cu a 90-a zi concediul se poate prelungi pana la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns. O zi frumoasa.
iuliaiulia1972, utilizator