Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa?

buna ziua! am o problema mai deosebita zic eu si sper ca cineva de pe forum imi poate da o solutie: mai putem achizitiona un apartament prin programul" prima casa", daca eu si sotul am incheiat in anul 2009 un antecontract de vanzare-cumparare prin care achizitionam un apartament si preluam ipoteca asupra apartamentului.?aceasta preluare de ipoteca s-a facut numai la notar prin specificarea in antecontract a faptului ca noi,viitorii cumparatori vom achita ratele la banca in locul fostuli proprietar. stiu ca s-a facut intabularea pe numele nostru. nu figuram cu credit ipotecar, la primarie unde am platit impozitul apartamentul figureaza pe numele fostului proprietar. mai putem sau nu achizitiona un apartament prin acest program? multumesc.
opinia mea este nu mai puteti.
Puteti fara nici un fel de probleme! Antecontractul de vanzare cumparare nu este un act translativ de proprietate si , ca atare , nu ati dobandit proprietatea asupra imobilului contractat!
100% se poate intrucat dvs nu figurati nicaieri ca si proprietari de imobil si nici nu sunteti!Sunteti doar niste promitenti cumparatori!
Succes!
=D>