Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedura vanzare parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedura vanzare parti sociale

Speta:
Societate comerciala SRL, 2 asociati 50-50. Care e procedura de transfer a partilor sociale de la un asociat la celalalt? Practic cesionarea a jumatate de firma.
In ce masura conteaza capitalul social, activele, stocuri de marfa ...?
Si cum se calculeaza concret impozitul.

Multumesc

Nu este cred vorba de vanzare, ci de cesionare la valoarea nominala a partilor sociale. Vanzare inseamna ca le vindeti la o valoare mai mare decat valoarea lor nominala, respectiv 10 lei/partea sociala, cel mai probabil. Daca e vorba de vanzare veti plati impozit 16%. Daca e vorba de cesiune la valoarea lor nominala nu se plateste impozit.
Va trebuie contract de cesiune parti sociale autentificat la un notar sau atestat de un avocat, act aditional, contor de cuvinte, declaratie ca unicul asociat indeplineste conditiile cerute de lege, act constitutiv actualizat, specimen de semnatura(in caz ca se schimba si administratorul), formular de inregistrare ONRC si contravaloarea taxelor ONRC.
Cabinet Avocat Serghie Daniela Cristina, Avocat
cristina.serghie a scris:

Daca e vorba de vanzare veti plati impozit 16%
.

Din ce 16 procente? Din castig sau din pretul de vanzare?

cristina.serghie a scris:
[
Va trebuie contract de cesiune parti sociale autentificat la un notar sau atestat de un avocat,

Sunt un pic incurcat.
Art.204
(3) Dispozitiile art. 17 alin. (1) se aplica si in cazul schimbarii denumirii ori in cel al continuarii societatii cu raspundere limitata cu asociat unic.
Art. 17.
(1) La autentificarea actului constitutiv in cazurile prevazute la art. 5 sau, dupa caz, la darea de data certa a acestuia, se va prezenta dovada eliberata de oficiul registrului comertului privind disponibilitatea firmei si declaratia pe propria raspundere privind detinerea calitatii de asociat unic intr-o singura societate cu raspundere limitata.
Art 5.
(6) Actul constitutiv se incheie sub semnatura privata, se semneaza de toti asociatii sau, in caz de subscriptie publica, de fondatori. Forma autentica a actului constitutiv este obligatorie atunci cand:
a) printre bunurile subscrise ca aport la capitalul social se afla un teren;
b) se constituie o societate in nume colectiv sau in comandita simpla;
c) societatea pe actiuni se constituie prin subscriptie publica.

Deci la continuarea activitatii cu un asociat sunt valabile dispozitiile art. 17 (1)
Acesta zice ca la autentificare trebuie prezentate anumite dovezi.
Iar art. 5 impune o autentificare doar in cazurile amintite.

In consecinta autentificarea vanzarii este necesara doar la continuarea societatii cu asociat unic, si daca aceasta detine un teren in capitalul social, (nu in patrimoniu)

Sau mi-a scapat vreo alta lege ori articol din lege?

Va multzumesc
E vorba de o cesiune a partilor sociale la valoare nominala. Nu trebuie inventare si altele.
daca se face cesiune de parti sociale nu mai trebuie platit impozit.
eu am facut cesiune de parti sociale si m-a costat in jur de 1100 lei la un cabinet specializat.
important este sa mergeti la cineva care a mai facut asa ceva.
daca va pricepeti sa faceti dvs actele atunci va costa in jur de 600 ron.
succes