avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... accident cu masina firmei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

accident cu masina firmei

acum 2 saptamani , in timpul serviciului ,am fost trimis de catre seful meu sa duc marfa la un magazin ,intr-o alta localitate.
pe drumul catre magazin intr-o curba am prins mazga si am intrat in sant.
masina nu avea itp facut ,cauciucurile uzate iar eu nu sunt angajat (desi am facut toate actele pt angajare de acum 2 luni).mentionez ca mi-am pus semnatura pe o multime de acte ( la banca)plus pe procesul verbal intocmit de politie la locul accidentului .

acum seful mi-a tras din salar pt a recupera paguba creata.

intrebarea e daca poate sa-mi traga din salar , eu nefiind angajat iar masina neavand itp facut(expirat de anul trecut)
daca nu e in drept sa-mi traga din salar cum as putea sa-mi recuperez bani(e vb de 1000 ron)
mentionez ca mi s-a tras tot salarul eu neluand nici un ban.

va multumesc









Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 16:13, 23 Octombrie 2010
a cui a fost vina ca s-a intamplat accidentul ?
daca masina nu era buna pentru a se circula de ce ati plecat la drum ?
actele masinii nu erau in masina ? nu ati vazut ca itp este expirat ?
cand ati semnat actele la banca ati semnat in locul dvs ori in locul altor persoane ?
care salar daca nu sunteti angajat cu forme legale ?
sigur ca ati putea face ceva insa cred ca in momentul accidentului vi s-a si incheiat contract de munca.
patronul poate primi amenda de la itm ca nu aveati contract de munca .
dvs nu cred ca veti putea dovedi ca nu ati primit banii pentru munca depusa.
foarte greu de recuperat banii.
singurul lucru pe care puteati sa-l faceti era sa nu mai mergeti la munca din ziua accidentului si sa va cautati un loc de munca legal cu contract.
patronul nu are voie sa va lase sa incepeti munca daca nu ati semnat contractul de munca si nu a trimis in format electronic cu o zi inainte de inceperea lucrului revisalul cu angajarea.
succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala sandaionichente sandaionichente am primit amenda de circulatie pentru faptul ca am derapat intr-o curba, mentionez ca drumul era acoperit cu mazga, nu aveam viteza decat vreo 40 km/ora, dar ... (vezi toată discuția)
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat metalnorby metalnorby Buna ziua,am la dvs.o rugaminte a ma intruma ca sa fac. Lucrez la o firma de distributie de 5ani,anul trecut in 1.11.am facut un accident de masina,fiind in ... (vezi toată discuția)
Probleme cu redobândire vehicul buna tuturor, au trecut 2 ani ... Ionut01. Ionut01. Probleme cu redobândire vehicul Buna tuturor, au trecut 2 ani de când am avut prima mea experiență cu cumpărarea unei mașini, situația este ... (vezi toată discuția)