Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

am primit amenda de circulatie pentru faptul ca am derapat intr-o curba, mentionez ca drumul era acoperit cu mazga, nu aveam viteza decat vreo 40 km/ora, dar culmea a fost ca atunci venea un echipaj de politie care a trebuit sa traga dreapta de volan ca sa nu ne ciocnim.nu s-a intamplat nimic , nu a avut loc nici o coliziune, dar am primit amenda pe motiv ca nu am adaptat viteza la conditiile de mediu. ideea e ca oricat de incet mergeam se putea intampla asta, probabil am piscat frana un pic mai tare in curba si mi-a fugit spatele cam asa cum se intampla pe gheata, poti sa ai viteza cat de mica ......daca pui frana iti fuge spatele, nu mi-am dat seama ca aluneca atat de tare fiind o vreme innegurata nu mi-am dat seama......dar ideea e ca am controlat si eu masina si domnii politisti la fel pe a lor incat nu s-a intamplat nimic dar a trebuit sa tragem de volane .......acum intrebarea e......e legal sa primesc amenda din cauza ca drumurile nu sunt curatate.......si la urma urmei masina poate derapa si la viteza mica, nu au putut sa-mi dea amenda pt nimic altceva , cauciucurile erau de iarna, alcoolemia 0, toate actele in regula.........au vrut sa-mi ia permisul , dar si-au dat seama ca nu era legal........si erau foarte nervosi din cauza asta ca nu aveau acoperire prin lege......inteleg ca s-au speriat dar la fel am simtit si eu........nu a fost ceva voit....ar trebui sa dea amenda la toti cei care aluneca iarna pe drum....vreau sa contest amenda, problema e ca s-a intamplat in alt judet nu unde am eu domiciliul.pot sa trimit plangerea prin posta, e-mail? si unde trebuie sa o trimit la sectia unde am fost amendata(intr-o comuna), la inspectoratul judetului sau la tribunal. multumesc
Formulati plangere impotriva procesului - verbal de sanctionare contraventionala si expediati-o prin scrisoare cu confirmare de primire la judecatoria care are competenta pe zona unde s-a petrecut evenimentul.
Conform art. 16 din OG 2/2001 procesul verbal de sanctionare contraventionala trebuie sa cuprinda si termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea.
Lucian Huzum, Consilier juridic