avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract per.determ. si
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract per.determ. si

Buna ziua,
Am o problema si sper sa gasesc aici sfaturi utile. La actuala firma unde lucrez am contract pe perioada determinata de 3 luni si am aflat ca sunt insarcinata, va rog sa-mi spuneti daca angajatorul este cumva conditionat sa-mi prelungeasca contractul? daca nu-mi prelungeste si nu-mi gasesc ceva de munca cum procedez pentru a beneficia de acel ajutor de la stat de 600 ron? sau mai este inca in vigoare 85% din salariu?
Multumesc pentru intelegere!
Cel mai recent răspuns: laura20 , utilizator 13:10, 24 Octombrie 2010
am 3 ani lucrati la un loc de munca si apoi mi-am schimbat locul de munca si aici am avut contract pe per.determinata la incept 2 luni si acum inca 3 luni, perioada se termina in decembrie.
Atunci nu e nici o problema, stagiul se contituie de la ambele locuri de munca.

banuiesc ca nu aveti intrerupere intre cele 2 locuri de munca?
laura20 a scris:

Buna ziua,
Am o problema si sper sa gasesc aici sfaturi utile. La actuala firma unde lucrez am contract pe perioada determinata de 3 luni si am aflat ca sunt insarcinata, va rog sa-mi spuneti daca angajatorul este cumva conditionat sa-mi prelungeasca contractul? daca nu-mi prelungeste si nu-mi gasesc ceva de munca cum procedez pentru a beneficia de acel ajutor de la stat de 600 ron? sau mai este inca in vigoare 85% din salariu?
Multumesc pentru intelegere!


1. Angajatorul nu este obligat sa va prelungeasca durata c.i.m.
2. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de plata contributiilor, ci de realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei ansterii copilului timp de 12 luni.
3. Daca nu va prelungeste durata c.i.m., veti putea intra in somaj si de aici in CCC.
Nu am intrerupere de nici o zi intre cele 2 locuri de munca. Dar nelamurirea mea este daca din ianuarie raman fara loc de munca...este in regula!!, Sper ca nu va fi nici o piedica sa nu primesc indemnizaţia pentru creşterea copilului.
In cazul in care, sa presupun ca nu mi se prelungeste contractul din ianuarie pana in iunie cand nasc trebuie sa platesc eu ceva la stat sau nu? Voi primi 600 ron sau se calculeaza 85%?
Multumesc din suflet pentru toate informatiile pe care mi le-ati dat. Numai bine.

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere copil sweetlacry sweetlacry buna ziua. sotul meu a lucrat la o firma care in luna decembrie 2009 i-a dat in somaj pe toti angajatii. a beneficiat de somaj 6 luni apoi s-a angajat la o ... (vezi toată discuția)
Urmeaza sa fiu somera. voi avea dreptul la indemnizatia aferenta ccc? Addye Addye Buna ziua. Am absolvit masterul anul acesta in iulie, am depus dosarul de somaj iar in septembrie mi s.a spus sa merg din nou la ANOFM (nu am vechime in ... (vezi toată discuția)
Statutul de somer afecteaza indemnizatia de crestere a copilului? cristinaungureanu cristinaungureanu In momentul de fata lucrez de aproximativ 1 an si jumatate la o firma,dar din cate stiu luna viitoare firma se va inchide.Eu sunt insarcinata in aproximativ 2 ... (vezi toată discuția)