Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... necesita o noua intabulare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

necesita o noua intabulare?

In situatia in care in urma acordarii unei autorizatii pt a construi un balcon la un apartament,pt vanzare trebuie mers sa intabulez balconul?si ce acte sunt necesare pt vanzarea unei ap?
Daca aveti deja intabulare pe apartament, atunci cu autorizatia de construire pentru balcon mergeti la o persoana autorizata care sa va actualizeze documentatia cadastrala. El va face demersurile la CF pentru a opera aceasta actualizare.
Pentru vanzare aveti nevoie de actele de proprietate, documentatia cadastrala, certificat de atestare fiscala, BI/CI, iar notarul va solicita extras de carte funciara.
Inregistrati-va balconul la Cartea Funciara in baza autorizatiei de construire.
Pentru vanzare trebuie sa va dresati notarului dar trebuie sa aveti asupra dvs
-certificatul fiscal eliberat de Primarie care atesta plata impozitului

-actele de identitate
-dovada ca nu aveti datorii la intretinere de la Asociatia de proprietari
-actele de proprietate in original ,schite ,incheierea de intabulare

-certificatul de sarcini il solicita notarul cu 1 zi inainte de incheierea actului
....si cadastrul actualizat, in care sa figureze si balconul nou construit!