Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimb apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimb apartament

Buna seara. As dori sa intreb daca fac un schimb de garsoniera cu un apartament cu 3 camere, eu avand garsoniera ce taxa trebuie sa platesc catre stat si aproximativ cat costa actele? Imobil situat in Cluj-Napoca garsoniera 26 mp si apartamentul 64 mp. Impozit trebuie platit de ambele parti? Multumesc
Buna ziua !
Interesati-va la notariat despre taxele aferente ! Costurile aferente depind de intelegerea partilor ...
Adrian Marin, Consilier juridic
Fiecare parte are de achitat un impozit, de 3% sau 2% dupa cum imobilul pe care il schimba este dobandit mai de curand de 3 ani sau mai demult. In plus fata de acesta se achita onorariul notarului (care poate fi purtator de TVA), plus taxele de carte funciara. Taxele se calculeaza la valoarea declarata de parti, dar nu la o valoare mai mica decat minima existenta in raportul de expertiza utilizat de notarul public.