avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxele la schimbul de apartament cu garsonierã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxele la schimbul de apartament cu garsonierã

Vreau să schimb apartament cu 2 camere cu o garsonieră plus diferenţa (sulta). Doresc să ştiu dacă se face contract de schimb sau două cantracte de vânzare-cumpărare. De fapt, vreau să ştiu ce taxe trebuie plătite, pentru ce şi de către cine? Vă mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: 4agent , utilizator 14:07, 18 Februarie 2010
Ati mai postat aceasta intrebare.
buna ziua!
se va face un contract de schimb.
taxele vor fi:
-tarif ANCPI, acesta se plateste de catre fiecare coschimbas, pt imobilul pe care il dobandeste;
-impozit aferent venitului din transefrul proprietatii de 2%-3% in functie de anul dobandirii bunului.
-onorariu notar, se caluculeaza la valoarea imobilului mai valoros si poate fi majorat cu 25%.
Ultima modificare: Joi, 18 Februarie 2010
ContSters97658, utilizator
...obligatoriu se majoreaza cu 25%...
Mulţumesc pentru răspuns.
Înţeleg că de fapt nu mai există contractul de schimb clasic cu sultă şi plata egală a taxelor pentru coschimbaşi.
Nu îmi e în clar dacă trebuie plătite taxe pentru vânzare şi apoi pentru cumpărare de către ambele părţi? (impozit pe venit şi apoi onorariu de cumpărător)
Nu înţeleg şi de ce mie cu ap. cu 2 cam. îmi revine să plătesc mai mult decât celui cu garsonieră, pentru că de fapt se schimbă două valori egale ap.2cam.=garsonieră+sultă.
buna ziua!
nu ne intelegem.
contractul de schimb exista!!!
asta ati si fost sfatuit sa incheiati, nu are importanta daca in schimbul unui imobil se da un alt imobil + sulta!
onorariul notarului se calculeaza la valoarea imobilului mai valoros si se majoreaza cu 25%.
nu intelg de ce vanzari cumparari vb dvs!
Ultima modificare: Joi, 18 Februarie 2010
ContSters97658, utilizator

Alte discuții în legătură

Schimb de locuinta storm4all storm4all Se da speta urmatoare: un proprietar de garsoniera conf 3 face schimb de locuinta cu un proprietar de apt 3 camere conf 3- [b]fara sulta[/b]; Garsoniera este ... (vezi toată discuția)
Schimb de imobil roxana luiza roxana luiza cat m-ar costa actele pentru a face schimb de locuinte? (vezi toată discuția)
Vanzare/schimb de apartamente nikosbab28 nikosbab28 Am un apartament cu 2 camere si vreau sa-l schimb cu unul cu 3 camere + diferenta si vreau sa stiu ce fel de contract se face de schimb , de proprietate sau ... (vezi toată discuția)