avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1929 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividente restante neridicate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividente restante neridicate

Buna ziua,
Societatea unde lucrez a avut in 2008 profit. Dividende s-au incasat in transe in functie de bani, pe tot parcursul anului 2009 si 2010. Dividendele ramase neridicate din lipsa de bani, in 2011, se prescriu?
Va multumesc.


Legea nr. 31/1990 stabileste ca termenul de prescriere in cazul dividendelor neridicate este de 3 ani.
Va multumesc. Asa am inteles si eu din legea 31/1990.
Am consultat o dna expert contabil, care spunea ca se aplica decretul 167/1958 care prevede ca in cazul cand sunt platite in transe pe parcursul celor 3 ani, la ultima transa de plata incepe inca o perioada de 3 ani.
Sunt total nelamurita.

In cazul cand se prescriu,cum faceti inregistrarea pe venit?
nu scrie asa ceva in decretul 167/58, si chiar si asa nu are nici o legatura cu dividendele, baza legala este legea 31/1990 exact cum a-ti inteles bine !
Eu intrebam,daca se prescriu,ce faceti cu sumele din contul 457.Multumesc

Alte discuții în legătură

Dividende mine58 mine58 Buna ziua , Va rog sa imi spuneti si mie daca pot trece dividende pe contul 455 , daca da , cat pot sa stea in acest cont. Mentionez ca s-a platit ... (vezi toată discuția)
Dividendele se mai prescriu dupa 3 ani? cccristina cccristina am si eu o intrebare ..dividendele se mai prescriu dupa 3 ani/?am citit legea 31/1990 si nu prea inteleg precizez ca dividendele sunt din 2005 si anul ... (vezi toată discuția)
Am depus bilant pentru 2008, ce fac mai departe? lupascumihaela lupascumihaela buna ziua, vreau sa stiu daca e corect din punct de vedere fiscal #-o in dedembrie 2008 am facut 129=117 suma 4286.77 lei in ianuarie 2009 am facut ... (vezi toată discuția)