Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu

Buna ziua. As dori sa stiu cat urmeaza sa primesc salariu de la firma la care lucrez. La noi salariul se plateste pe 10 ale fiecarei luni pentru luna precedenta. Pe 10 noiembrie trebuie sa primesc salariu pentru octombrie. Eu am avut concediu medical in perioada 18 - 22 octombrie 2010 (boala obisnuita, 75% platit). Salariul pe cartea de munca este 1500 lei si in mod normal, pana acum primeam in mana 1081 lei. Pe 10 noiembrie, cand voi primi din nou salariul, cat voi primi, in conditiile in care am avut si concediu medical?
Va multumesc anticipat pentru informatie.
Baza de calcul a concediului medical este formata din ultimele 6 luni , la care se aplica procentul de 75 % ( se ia in calcul salariul realizat + zilele lucrate).
Din informatiile pe care le-ati furnizat nu cred ca va poate spune cineva cati bani veti lua luna aceasta.
Presupunand ca in ultimile 6 luni ati avut acelasi salariu, adica 1500 brut, ati incasa un net de 1040. Cam asa ar fi calculele:

sal.negociat

SALAR.BRUT LA LICH. 128 ore 1143
CONC.MEDIC. 75% 5 zil 262
--------------------total.brut 1405
somaj .5% .5 % 7
impozit 16% 16 %br 160
cas la cm 11% 5 zil 15
cas la br 10.5% 10.5 % 120
sanatate 5.5% 5.5 % 63
----------------total.impozite 365
REST.DE.PLATA 1040