Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata concediu medical

va rog sa imi spuneti, daca se poate cat ar fi trebuit sa iau salar pe luna noiembrie, daca am avut 15 zile concediu medical.
Lucrez in invatamant. in perioada febr -iunie am fost in CIC cu indemnizatie 1040.
Iulie-august: 1801 salar brut
din sept: 2071 salar brut

Mentionez ca si in oct am avut 3 zile concediu medical.

Am primit pe noiembrie aprox. 1050 si ma tot gandesc ca poate nu au calculat bine...

Multumesc

E nevoie de veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare:
mai - 1040
iunie - 1040 (CIC toata luna?)
iulie - 1801
august - 1801
septembrie - 2071
octombrie - 2071 (salariu + indemnizatie concediu medical ?)
total venituri: 9824

total zile lucratoare din cele 6 luni = 22 mai + 20 iun +22 iul + 22 aug + 20 sep + 23 oct = 129 zile

media pe zi/medical = 9824 : 129 = 76,15 (se calculeaza cu 2 zecimale)

La calculul indemnizatiei conteaza si codul de indemnizatie (procentul aferent este precizat pe verso la foaia de concediu medical).

Pentru codul 01 se calculeaza cu 75%: indemnizatia bruta = nr. zile x 76,15 x 75%
La total sume pe noiembrie (zile lucrate+medical) se aplica si contributiile obligatorii si impozitul. Conteaza si daca aveti persoane declarate in intretinere.

N-ati precizat daca cele 15 zile de medical sunt calendaristice sau lucratoare. Din perioada de concediu medical (care este acordata de medic calendaristic) se platesc doar zilele lucratoare incluse.

Am avut concediu medical de la medicul de familie cu diagnostic 560 pe perioada 29 oct. - 7 noi, cod 01, iar din 8 noi - 21 noi am avut concediu de la medicul specialist diagnostic 736 cod 01. Am fetita declarata ca persoana in intretinere.

Daca cumva constat ca nu am primit plata corecta pe luna noiembrie, mai pot face solicitare pentru recalculare? Am copie doar dupa unul din cele doua concedii medicale primite.

Multumesc,
ContSters119266, utilizator