avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata concediului medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata concediului medical

Buna ziua!Sunt in 3-a luna de concediu medical si am primit plata pe 19zile din luna decembrie 2012 . Intrebare: Plata concediului medical nu se calculeaza pe zile calendaristice ? Oare nu trebuia sa primesc pe 31zile? Multumesc si astept raspuns .
Ultima modificare: Vineri, 25 Ianuarie 2013
ContSters278027, utilizator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 23:10, 25 Ianuarie 2013
Se calculeaza la zile lucratoare din luna aferente medicalului.
OUG nr. 158/2005:

ART. 10
....
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plãtesc zilele lucrãtoare.
(6) La stabilirea numãrului de zile ce urmeazã a fi plãtite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sãrbãtoare declarate nelucrãtoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevãzute prin contractele colective de muncã.....
In prima luna de concediu medical (noiembrie 2012) am primit plata pe zile calendaristice , adica pe 30zile (16zile cu 100% si 14zile cu 75%) iar in luna decembrie am primit pe 19 zile cu 75%. Oare nu trebuia sa primesc salariul concediului medical pe toate zilele lunii decembrie?
In prima luna de concediu medical (noiembrie 2012) am primit plata pe zile calendaristice , adica pe 30zile (16zile cu 100% si 14zile cu 75%) iar in luna decembrie am primit pe 19 zile cu 75%. Oare nu trebuia sa primesc salariul concediului medical pe toate zilele lunii decembrie?

Ati primit indemnizatie DOAR pentru zilele lucratoare din perioada inscrisa pe certificatul medical. Intrebati la firma dvs, sau rugati sa va arate certificatul medical, pe care se inscrie numarul de zile platite si media zilnica pentru calcul.
V-am dat extrasul de lege in postarea anterioara, nimeni nu poate calcula in alt mod. Casa de sanatate nici n-ar deconta indemnizatiile daca nu s-ar calcula conform legii.
Mai bine dati date concrete, ce fel de certificate ati avut, cu ce cod, ce venituri ati avut in 6 luni anterioare si daca ati avut perioade fara plata in cele 6 luni. Un calcul comparativ v-ar lamuri mai bine.

Alte discuții în legătură

Calcularea unui concediu medical cu codul 14 ( tumora canceroasa) onciuadrian onciuadrian Este vorba de tatal meu si as vrea sa stiu anumite detalii. Este angajat cu 4 ore, cu un salar de 350 Ron, pensionat de boala . A fost operat de neoplasm la ... (vezi toată discuția)
Plata concediu medical nicumilos nicumilos Buna ziua. Am si eu o nelamurire si as dori sa aflu daca mi-i s-a platit corect un concediu medical cod 01. Am fost operat, si sunt si in prezent de o luna ... (vezi toată discuția)
Concediu medical dupa ccc si cfp ContSters323556 ContSters323556 Am si eu o nelamurire. Din data de 25 02 2012 pana in data de 25 02 2014 am fost in ccc. Din 26 02 pana pe 25 05 2014 am fost in cfp iar din 26 05 pana in ... (vezi toată discuția)