Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical dupa ccc si cfp
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical dupa ccc si cfp

Am si eu o nelamurire. Din data de 25 02 2012 pana in data de 25 02 2014 am fost in ccc. Din 26 02 pana pe 25 05 2014 am fost in cfp iar din 26 05 pana in prezent sunt in concediu medical. Intrebarea mea: se plateste acest medical?
george-neagu, moderator
Pentru a beneficia de concediu medical si indemnizatia aferenta aveti nevoie de cel putin 22 de zile stagiu in ultimele 12 luni. Perioada de CCC este asimilata stagiului de cotizare, deci veti beneficia de indemnizatia de concediu medical, care se va calcula astfel:
- cele 6 luni anterioare care se iau in considerare sunt noiembrie 2013 - aprilie 2014
- noiembrie 2013 - venit 600 lei - 21 zile lucratoare
- decembrie 2013 - venit 600 lei - 20 zile lucratoare
- ianuarie 2014 - venit 600 lei - 21 zile lucratoare
- februarie 2014 - venit 600/20 x 17 = 510 lei - 17 zile lucratoare
- martie 2014 - venit 0 lei - 0 zile lucratoare
-aprilie 2014 - venit 0 lei - 0 zile lucratoare
Total venituri = 600+600+600+510 = 2310 lei
total zile = 21+20+21+17 = 79 zile
media zilnica = 2310 : 79 = 29,24 lei

Indemnizatia de concediu medical cod 01 luna mai = 29,24 x 5 zile x 75% = 110 lei
Pentru luna iunie se pastreaza aceeasi valoare a mediei zilnice.
ana-cer, moderator
multumesc pt raspuns.inca o intrebare ,cine trebui sa mi vireze banii,angajatorul? pt ca cei de la firma mi au zis ca nu mi se plateste medicalul pt ca nu am cel putin o luna lucrata.
1. Nu trebuie sa aveti cel putin o luna lucrata ci cel putin o luna de stagiu de cotizare la sanatate in cele 12 luni premergatoare lunii in care ati intrat in concediu medical

2. Colega mea v-a explicat mai sus ca puteti beneficia de indemnizatie pentru concediu medical deoarece perioada de CCC este stagiu de cotizare la sanatate plata contributiei fiind efectuata de la buget.

3. Prezentati angajatorului o adeverinta de la AJPIS, cea care v-a platit indemnizatia pentru CCC, cu veniturile pe ultimele 6 luni in care ati beneficiat de indemnizatie pentru CCC.
- Pe baza acestei adeverinte vi se calcueaza indemnizatia pentru concediu medical.
multumesc.
astazi am primit indemnizatia pt cele 5 zile de medical,adica 20 ron.sunt si alte metode de calcularea indemnizatiei?indemnizatia pt ccc a fost de 830 ron.