Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Master- indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Master- indemnizatie copil

Buna ziua,
In perioada 2008-2010 am efectuat studii de master la zi si fara taxa. In matie 2009 am nascut si nu am beneficiat de indemnizatie crestere copil. Nu am lucrat in timpul facultatii si am avut continuitate, studiile fiind de zi. Am citit de curand noua lege modificata in care se specifica faptul ca studentele la master beneficiaza de indemnizatie. Ce sanse mai am sa obtin aceasta indemnizatie in conditiile in care acum nu lucrez iar masterul l-am absolvit in iunie2010?
Va multumesc!
1. Asa este, persoana indreptatita beneficiaza de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani daca in cele 12 luni premergatoare nasterii:
- urmează cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar şi universitar, organizat potrivit legii, frecventate fără întrerupere. Sunt exceptate de la această obligaţie persoanele care au întrerupt cursurile din motive medicale.
- urmeaza cursuri cu frecventa de masterat in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, si cel putin unul dintre parintii copilului are cetatenie romana. Nu beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului cursantii care o primesc din partea altui stat membru al Uniunii Europene.

2. Ati aflat cam tarziu. Mergeti la Primaria de care apartineti sau la Agentia de Prestatii Sociale si vedeti ce acte se cer, macar sa beneficiati cele 4 luni pana copilul face 2 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Eu am primit intre timp indemnizatie de somaj care se incheie in aceasta luna. Mai pot primi indemnizatia de crestere copil?
Va multumesc pentru raspunsuri!
1. Perioada de somaj indemnizat este si ea perioada asimilata, alaturi de cele pe care vi le-am aratat in mesajul anterior.
2. CCC pana la 2 ani suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea CCC.
tudorvaleriu a scris:

1. Asa este, persoana indreptatita beneficiaza de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani daca in cele 12 luni premergatoare nasterii:
- urmează cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar şi universitar, organizat potrivit legii, frecventate fără întrerupere. Sunt exceptate de la această obligaţie persoanele care au întrerupt cursurile din motive medicale.
- urmeaza cursuri cu frecventa de masterat in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, si cel putin unul dintre parintii copilului are cetatenie romana. Nu beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului cursantii care o primesc din partea altui stat membru al Uniunii Europene.

2. Ati aflat cam tarziu. Mergeti la Primaria de care apartineti sau la Agentia de Prestatii Sociale si vedeti ce acte se cer, macar sa beneficiati cele 4 luni pana copilul face 2 ani.

Buna ziua.

"intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului" - Este cumva vorba despre tratatul de la Bologna ? Intreb fiindca sotiei ii s-a cerut ca pe adeverinta de la master , sa fie specificat ca masterul face parte din tratatul de la Bologna ?!?!?! tinand cont ca sotia a facut masterul la zi.
Multumesc.
element94, utilizator