Forum Discuţii juridice Achiziţii publice prelungire contract prin act aditional - ce lege ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

prelungire contract prin act aditional - ce lege reglementeaza?

Stie cineva ce lege/ordonanta prevede ca un contract in urma unei licitatii se incheie pana la 31 decembrie si se prelungeste prin ACT ADITIONAL PE 4 LUNi, PANA LA 30 APRILIE?
hg 925/2006
art. 6, alin. 3 lit "d" din HG. nr. 925/2006, cu modificarile si completarile ulterioare. =D>
Art. 6 alin 3 din HG nr. 625 se refera doar la contractele de furnizare sau de servicii care au caracter de regularitate si a caror durata normala de indeplinire expira la 31 decembrie, prelungirea putandu-se face doar daca sunt indeplinite cumulativ anumite conditii:

(3) Autoritatea contractantă are dreptul de a prelungi durata contractelor de furnizare
sau de servicii cu caracter de regularitate, încheiate în anul precedent si a căror durata
normală de îndeplinire expira la data de 31 decembrie, dacă se îndeplinesc, în mod
cumulativ, următoarele condiÑii:
a) în documentaÑia de atribuire, elaborata cu ocazia atribuirii contractului iniÑial, s-au
prevăzut posibilitatea de suplimentare a cantităÑilor de produse si servicii deja
achiziÑionate, precum si nivelul maxim pana la care va fi posibila o astfel de
suplimentare;
b) în documentaÑia de atribuire, precum si în contract este prevăzută în mod explicit o
clauza prin care dreptul autorităÑii contractante de a opta pentru suplimentarea cantităÑilor
de produse sau de servicii este condiÑionat de existenta resurselor financiare alocate cu
aceasta destinaÑie;
c) valoarea estimată a contractului iniÑial s-a determinat prin luarea în considerare a
variantei în care autoritatea contractantă optează pentru suplimentarea la nivelul maxim
prevăzut a cantităÑilor de produse sau servicii;
d) prelungirea contractului iniÑial nu poate depăsi o durata de 4 luni de la data expirării
duratei iniÑiale de îndeplinire a acestuia.

articolul respectiv se aplica si contractelor de lucrari ?
pentru ca nu se precizeaza despre acestea nimic.
si eventual daca ma poate ajuta cineva cu niste modalitati de prelungire a contractelor de lucrari in baza legii, in afara de dispozitiile de santier, vremea defavorabila, orice altceva numai sa fie legal