avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cabinet individual expert contabil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cabinet individual expert contabil

Buna,

Sunt expert contabil dar am fost angajata doar la o singura societate.
Care sunt pasii pentru a constitui un cabinet individual de expertiza? Daca nu am cabinet pot sa intocmesc situatiile financiare la 31.12.2007 si pentru alte societati?


Multumesc,
O zi buna
Cel mai recent răspuns: Imago Expert Consult SRL , Contabil 02:29, 14 Februarie 2008
Buna ziua!
Trebuie sa va infiintati o societate comerciala.
Mult succes!
Draga Gabriela,
poti activa ca expert contabil atat timp cat esti membru activ al CECCAR, inscris in tabloul expertilor contabil si ai toate taxele platite la zi. In tablou poti fi inscrisa ca persoana fizica autorizata si/sau ca societate comerciala. Pentru fiecare dintre aceste inscrieri se platesc taxe separate. Taxele pentru societate comerciala sunt mai mari decat cele pentru persoana fizica autorizata.

Pentru a infiinta o societate comerciala care ofera servicii de expertiza contabila, administratorul si actionarul majoritar (minum 50% + 1 din partile sociale) trebuie sa fie expert contabil. De asemenea, obiectul principal de activitate trebuie sa fie CAEN 6920 (cod vechi 7412) - Activitati de contabilitate, revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal.

Se pot intocmi si certifica situatiile financiare de la 31.12.2007 atat ca persoana fizica autorizata cat si ca societate comerciala in baza unui contract de prestari de servicii.

Mai multe detalii poti gasi pe www.ceccar.ro
Draga Gabriela,
poti activa ca expert contabil atat timp cat esti membru activ al CECCAR, inscris in tabloul expertilor contabil si ai toate taxele platite la zi. In tablou poti fi inscrisa ca persoana fizica autorizata si/sau ca societate comerciala. Pentru fiecare dintre aceste inscrieri se platesc taxe separate. Taxele pentru societate comerciala sunt mai mari decat cele pentru persoana fizica autorizata.

Pentru a infiinta o societate comerciala care ofera servicii de expertiza contabila, administratorul si actionarul majoritar (minum 50% + 1 din partile sociale) trebuie sa fie expert contabil. De asemenea, obiectul principal de activitate trebuie sa fie CAEN 6920 (cod vechi 7412) - Activitati de contabilitate, revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal.

Se pot intocmi si certifica situatiile financiare de la 31.12.2007 atat ca persoana fizica autorizata cat si ca societate comerciala in baza unui contract de prestari de servicii.

Mai multe detalii poti gasi pe www.ceccar.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am o firma de consultanta nefiind membru ceccar pot tine contab lylyan lylyan Buna ziua Sunt angajata ca si economist. Nu sunt membru ceccar. Firma la care sunt angajata are ob sec de activitate evid contabila si al ob. ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma de contabilitate Cristina Vasile Cristina Vasile Va rog sa-mi spuneti ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana care vrea sa-si deschida o firma de contabilitate? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Firme contabilitate Cosmin C Cosmin C Buna ziua, As dori sa stiu ce avize sunt necesare si care este procedura care trebuie urmata pentru ca o firma sa poata tine contabilitatea unei alte ... (vezi toată discuția)