Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

La ce varsta poate iesii tatal meu la pensie?Stagiul de cotizare este 35 de ani din care 17 ani si 11 luni in conditii deosebite (artificier subteran), este nascut in 1956,august 25. Si cu cat timp inainte poate sa isi bage dosarul de pensie?
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni(daca incadrarea celor 17 ani este corecta la conditii deosebite).Anticipat partial la 60 de ani.Anticipat tot la 60 de ani,dar are nevoie de un stagiu total de cotizare de 43 de ani,iar pana la acest moment are numai 39 ani si 3 luni(cu tot cu armata daca sunt in cei 35).Oricum in cei 43 de ani nu trebuie sa intre armata.O noapte linistita.
Cred ca este vorba de conditii speciale(artificier in subteran)
Din acelasi motiv am facut si eu mentiunea din paranteze:Daca incadrarea celor 17 ani este corecta la conditii deosebite.O seara buna.