avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

La ce varsta poate iesii tatal meu la pensie?Stagiul de cotizare este 35 de ani din care 17 ani si 11 luni in conditii deosebite (artificier subteran), este nascut in 1956,august 25. Si cu cat timp inainte poate sa isi bage dosarul de pensie?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:55, 27 Octombrie 2010
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni(daca incadrarea celor 17 ani este corecta la conditii deosebite).Anticipat partial la 60 de ani.Anticipat tot la 60 de ani,dar are nevoie de un stagiu total de cotizare de 43 de ani,iar pana la acest moment are numai 39 ani si 3 luni(cu tot cu armata daca sunt in cei 35).Oricum in cei 43 de ani nu trebuie sa intre armata.O noapte linistita.
Cred ca este vorba de conditii speciale(artificier in subteran)
Din acelasi motiv am facut si eu mentiunea din paranteze:Daca incadrarea celor 17 ani este corecta la conditii deosebite.O seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa stiu cand ma pot pensiona nicusan nicusan Sunt nascut la 20 martie 1956, am o vechime totala de 27 ani,10 luni si 11 zile din care: 11 ani, 4 luni si 12 zile in grupa 1 6 ani, 8 luni si 7 zile in ... (vezi toată discuția)
Pensionare definitiva Moca Moca Buna ziua ! Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Tatal meu are 57 de ani si 43 de ani de munca. La ce varsta se poate pensiona definitiv ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare haicansorina haicansorina data nasterii - 09.11.1956 vechime in munca TOTAL - 39 ani 9 luni 26 zile ( din care armata 1 an 3 luni,25 zile) din aceasta perioada a lucrat 16 ani 8 luni ... (vezi toată discuția)