Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vreau sa stiu cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vreau sa stiu cand ma pot pensiona

Sunt nascut la 20 martie 1956, am o vechime totala de 27 ani,10 luni si 11 zile din care:
11 ani, 4 luni si 12 zile in grupa 1
6 ani, 8 luni si 7 zile in grupa 2

as dori si eu informatii in legatura cu o posibila data a pensionarii pentru ca la acest moment nu lucrez...
Limita de varsta la 61 de ani.Anticipat exclus,avand nevoie de un stagiu total de cotizare de 43 de ani.Anticipat partial la 60 de ani,dar aveti nevoie de un stagiu total de cotizare de 35 de ani,iar dumneavoastra aveti la acest moment numai 32 de ani 4 luni si 11 zile(cu tot cu grupa).O seara buna.
Limita de varsta la 61 de ani?
Explicati cum, daca nu exista stagiu complet de cotizare.
O seara buna.
Anii de grupa I-a potrivit legii unitare vor trece la conditii deosebite.Asadar cei 18 ani de conditii deosebite va aduc o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani.Deci 65-4=61.Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani in cazul dumneavoastra(iar dumneavoastra nu aveti decat 32 de ani 4 luni si 11 zile).In consecinta daca va completati stagiul pana la 35 de ani puteti beneficia de reducerea de 4 ani,daca nu,pensia pentru limita de varsta va fi la 65 de ani.
Asa da. Deci trebuie sa-si completeze stagiul de cotizare.
Cu stima.