Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare ested e 15 ani.

2. Pentru cei 18 ani/7 luni lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani/6 luni?
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni?

01.09.1982÷01.04.2001=18 ani si 7 luni
01.04.2001÷01.09.2014=13 ani si 5 luni
TOTAL =32 ani +
4 ani si 6 luni
Stagiu de cotizare =36 ani si 6 luni

3. Intrebare: Daca pot solicita pensie anticipata partiala?
Limita de varsta la 61 de ani.Reducerea este de 4 ani,din 65.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani,cu penalizare de 9%,pe durata unui an de zile.
Va multumesc pentru raspuns.