Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... LIPSA TIMBRU JUDICIAR PE APEL URGENT VA ROG
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

LIPSA TIMBRU JUDICIAR PE APEL URGENT VA ROG

Instanta a constatat lipsa timbrului judiciar pe apel si totusi a judecat cauza. Este acest lucru legal?Proces incredintare minor.
Multumesc
Instanta ar fi trebuit sa va puna in vedere sa platiti taxa de timbru judiciar pana la primul termen, neindeplinirea acestei obligatii ducand la anularea cererii
nu este vorba de mine,ci de partea adversa.
Nu a existat timbru judiciar pe apel si s-a judecat totusi. Nu s-a pus nimic in vedere partii adverse.
ce lege a fost incalcata?
Multumesc
OG nr.32/1995 privind timbrul judiciar si Legea nr.146/1997 privind taxele judiciare de timbru au fost incalcate.
Cererile pentru care se datoreaza timbru judiciar nu vor fi primite si inregistrate, daca nu sint timbrate corespunzator.
In cazul nerespectarii dispozitiilor prezentei ordonante, se va proceda conform prevederilor legale in vigoare referitoare la taxa de timbru.
Neîndeplinirea obligaţiei de plată până la termenul stabilit se sancţionează cu anularea acţiunii sau a cererii.
Deci instanta de apel trebuia sa anuleze cererea ca netimbrata.
In motivele de recurs invocati exceptia netimbrarii.
Cornel Vasile, Consilier juridic