avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din portofel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din portofel

buna seara! am si eu o intrebare: in urma cu 2 zile i'am "sustras" colegului de camera, din camin 1 mil din portofel. intrebarea este, ce ar putea face politia in cazul de fata?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:16, 28 Octombrie 2010
Este opinia dvs si v-o respect,chiar daca nu sunt de acord cu ea.
Motivatia este simpla cei doi sunt straini si din intamplare locuiesc in aceiasi camera
Cel putin din relatarea user-ului nu rezulta altceva.
Pe de alta parte daca doua persoane locuiesc in aceiasi camera de hotel si una ii fura ceva ceilalalte nu inseamna ca incadrarea juridica a faptei este cea prev.de art.208-210 c.pen.
Si eu va respect opinia dar este cum spun eu.
Daca locuiesc impreuna sunt aplicabile aceste dispozitii legale (art 210 C. pen)
Textul de lege este clar si daca imi aduc bine aminte am si practica judiciara in acest sens.
Nu sunt foarte preocupat de aceasta problema legala dar dupa parerea mea oricand o pot face sa fie cum sustin in mod oficial printr-o hotarare judecatoreasca
daca organul de urmarire penala ar avea dubii sau nu ar fi de acord.

avocat Claudiu Lascoschi
r.gabi a scris:

Este opinia dvs si v-o respect,chiar daca nu sunt de acord cu ea.
Motivatia este simpla cei doi sunt straini si din intamplare locuiesc in aceiasi camera
Cel putin din relatarea user-ului nu rezulta altceva.
Pe de alta parte daca doua persoane locuiesc in aceiasi camera de hotel si una ii fura ceva ceilalalte nu inseamna ca incadrarea juridica a faptei este cea prev.de art.208-210 c.pen.


codul penal, in art.210, nu face distinctie
daca situatia premisa - convietuirea dintre autor si parte vatamata - exista, art.210 se aplica

unde legea nu distinge nici noi nu trebuie sa distingem, nu?:D
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2010
ayahuasca, utilizator
Ce sa distinga legea...sau daca nu distinga...
Haideti sa fim seriosi...
Nu trebuie decat sa cititi textul de lege...
Sau...stiti doar sa scrieti fara sa stiti sa cititi...
Cam greu dar orice se poate...
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2010
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In opinia mea prevederile art.210 c.pen.,atunci cand discutam despre respective sintagma,aceasta se refera la relatiile de concubinaj,la relatiile dintre persoane ,indiferent de sex,la persoanele care stau in gazda la alte persoane,la relatiile mai de durata dintre acestea..
Din punctul meu de vedere,legea nu se interpreteaza numai in litera ei,ci si in spiritul ei.
Totusi cei care aveti alta parere , nu ati dat raspunsul la intrebarea pusa de mine in cealalta postare:
Daca doua persoane locuiesc vremelnic(ca si in cazul celor gazduiti la un camin)in aceiasi camera de hotel si unul savarseste un furt se aplica art.210 c.pen si nu art.208 c.pen sau art.208-209 lit. c c.pen,cand cealalta persoana care fura este deghizata ,de exemplu?
Si de ce ?
A locui cu persoana vatamata implica niste relatii mai de o anume durata,eventual in baza unor relatii sexuale si nu numnai intre acele persoane, eventual pe baza unui contract de subinchiriere(de exemplu),iar a sta vremelnic cu cineva(dar o perioada mai scurta,fara a exista relatii decat intamplatoare intre respectivele persoane),implica alt gen de relatii.
De fapt in prevederile anterioare ale Codului Penal aceasta infractiune se referea numai la furtul intre soti sau intre rude,ori prin modificarile aduse de legiuitor a fost largita sfera de aplicabilitate si cu privire la alte relatii,dar in niciun caz la cele intamplatoare sau/si vremelnice
Ultima modificare: Joi, 28 Octombrie 2010
Radu Gabrian, Mediator

Alte discuții în legătură

Talharie daniel p daniel p daca fapta nu intruneste elementele talhariei,in cazul furtului e posibila impacarea partilor prin retragerea plangerii de la organul d politie?el e cel care a ... (vezi toată discuția)
Plangere penala furt hemera hemera am facut o plangere penala pentru furt unei persoane care a locuit in casa mea o perioada. mi-au disparut bijuterii si bani, suma fiind foarte mare. daca ... (vezi toată discuția)
Cine introduce plangerea prealabila? ContSters241092 ContSters241092 Buna ziua tuturor! Am lasat in custodia mamei mele un laptop care i-a fost sustras acesteia din apartament de o persoana cunoscuta ce avea acord pentru acces. ... (vezi toată discuția)