Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din portofel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din portofel

buna seara! am si eu o intrebare: in urma cu 2 zile i'am "sustras" colegului de camera, din camin 1 mil din portofel. intrebarea este, ce ar putea face politia in cazul de fata?
Notiunea de locuire impreuna a fost definita de Tribunalul Suprem prin Decizia de indrumare nr. 8/1971.Locuire împreuna inseamna folosirea de catre faptuitor si partea vatamata a aceleiasi locuinte, in mod permanent sau temporar, dar cu caracter de stabilitate. Nu locuiesc impreuna cei care ocupa ocazional impreuna o camera de hotel spre exemplu .
Opinia mea, daca victima si faptuitorul ar fi locuit in acelasi imobil( camin) , avand insa camere separate, iar faptuitorul ar fi patruns in camera victimei pentru a-i sustrage banii, era inaplicabil art. 210.Altfel, cei 2 , locuind in aceeasi camera,si probabil nu pentru o zi sau 2...poate fi aplicabil Art. 210.
Discutia este interesanta si binevenita, fiindca am observat si citind jurisprudenta, faptul ca instantele incadreaza gresit uneori fapta.
Conform dispoziţiilor cuprinse în art.210 din Codul penal, care încriminează fapta de furt săvârşită între soţi ori rude apropiate, sau, printre altele, de către cel care locuieşte împreună cu persoana vătămată ori este găzduit de aceasta, pentru care urmărirea penală porneşte la plângerea prealabilă, a persoanei vătămate, rezultă că este necesară producerea de dovezi care să ateste legătura specială,deosebită, ce există între inculpat şi cel vătămat prin activitatea sa, de care a şi profitat, sustrăgându-i bunurile.Deci daca sunt cazati in acel camin,in acea camera,nu sunt rude sau foarte apropiati,nu se gazduieste unul pe celalat si nici nu nu ``sunt gay``,atunci cu siguranta este vorba de furt calificat.
frank_kvitta a scris:

Conform dispoziţiilor cuprinse în art.210 din Codul penal, care încriminează fapta de furt săvârşită între soţi ori rude apropiate, sau, printre altele, de către cel care locuieşte împreună cu persoana vătămată ori este găzduit de aceasta, pentru care urmărirea penală porneşte la plângerea prealabilă, a persoanei vătămate, rezultă că este necesară producerea de dovezi care să ateste legătura specială,deosebită, ce există între inculpat şi cel vătămat prin activitatea sa, de care a şi profitat, sustrăgându-i bunurile.Deci daca sunt cazati in acel camin,in acea camera,nu sunt rude sau foarte apropiati,nu se gazduieste unul pe celalat si nici nu nu ``sunt gay``,atunci cu siguranta este vorba de furt calificat.

Furt calificat nu are cum sa fie , nu este indeplinita niciuna dintre conditiile de la 209 cp . B-)
Opinia mea , este ca si a majoritatii , ca cei ce locuiesc in aceeasi camera de camin si sustrag bunuri de la colegul de camera , savarsesc infractiunea de la art 210 cp , doar daca se stabileste ca acestia locuiesc impreuna de ceva vreme sau au contractat o sedere pe o perioada determinata ( de exemplu pe durata studiilor anului scolar ) . Sa ne gandim ca suntem la facultate si la finele celui de-al doilea semestru unul dintre colegi sustrage de la celalalt coleg cu care locuieste de la inceputul primului semestru , un bun . In acest caz vorbim despre infractiunea de la 210 cp .
aveti dreptate,din greseala am scris furt calificat.in rest,im sustin ideea.