Forum Discuţii juridice Executare silită Plata creditului ca urmare a executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

Plata creditului ca urmare a executarii silite

Buna ziua,
Am un credit luat pe firma si am girat cu apartamentul parintilor. De aproape un an apartamentul este in executare silita si acum am bani doar pentru a achita valoarea creditului fara a putea acoperi dobanzile acumulate la executor.
As vrea sa stiu daca pot plati doar creditul, fara a mai plati dobanda acumulata la executor.

Multumesc anticipat.
trebuie sa platiti atat creditul cat si dobanda.
Executarea silita inceteaza doar dupa ce platiti integral titlul executoriu (suma + penalitati + dobanzi + cheltuielile de executare).
Va trebuie avocat care sa vada dosarul de executare, faza in care se afla si..cat il poate "intinde" pana faceti rost de toata suma. Alta solutie nu aveti.
pana una-alta, executorul accepta si o plata partiala.
poate s-ar putea negocia cu creditorul, renuntarea sau diminuarea dobanzii
Se poate negocia cu executorul asupra dobanzii(dobanda perceputa strict de catre executor)?
eu nu am auzit pana acum ca executorul sa perceapa dobanda, ca nu-s banii lui