Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua! Daca un credit a ajuns la executare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua! Daca un credit a ajuns la executare silită,se plătesc ...

Bună ziua!

Daca un credit a ajuns la executare silită,se plătesc în continuare dobânzi?
Este vorba de un credit la CAR,in Piatra Neamț,care,percepe în continuare penalizări,deși creditul este pe executare din salariu .
In cazul in care s-a ajuns la executare silita nu încetează să curgă și dobânda pe credit?
Ce articol din codul de procedură civilă stipulează când încetează dobânda pe un credit?

Mulțumesc!
BAMariaLavinia, utilizator
Dobânda și penalitatea sunt lucruri diferite. Daca creditul a devenit scadent anticipat, nu se mai plătesc dobânzi, ci penalitați pentru fiecare zi de întârziere.
Am vorbit cu cei de la CAR,și au menționat clar că este vorba de dobânda ,nu penalizări.Este legal?
Totuși,in momentul in care se ajunge la executare silita pe salariu, contractul nu a încetat,el ajungând la executor?
Mulțumesc!

Dapix a scris:

Dobânda și penalitatea sunt lucruri diferite. Daca creditul a devenit scadent anticipat, nu se mai plătesc dobânzi, ci penalitați pentru fiecare zi de întârziere.

BAMariaLavinia, utilizator
Dacă vreți o consultanță profesionistă, plătiți un avocat să studieze dosarul execuțional de la executor.
Poate nici agenții de ghișeu de la CAR nu stapânesc corect termenii, și diferența dintre termenii dobânzi și penalități.

După declararea scadentă anticipată a creditului, se percep doar penalități, nu dobânzi.