avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua! Daca un credit a ajuns la executare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua! Daca un credit a ajuns la executare silită,se plătesc ...

Bună ziua!

Daca un credit a ajuns la executare silită,se plătesc în continuare dobânzi?
Este vorba de un credit la CAR,in Piatra Neamț,care,percepe în continuare penalizări,deși creditul este pe executare din salariu .
In cazul in care s-a ajuns la executare silita nu încetează să curgă și dobânda pe credit?
Ce articol din codul de procedură civilă stipulează când încetează dobânda pe un credit?

Mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 13 Noiembrie 2023
BAMariaLavinia, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:50, 13 Noiembrie 2023
Dobânda și penalitatea sunt lucruri diferite. Daca creditul a devenit scadent anticipat, nu se mai plătesc dobânzi, ci penalitați pentru fiecare zi de întârziere.
Am vorbit cu cei de la CAR,și au menționat clar că este vorba de dobânda ,nu penalizări.Este legal?
Totuși,in momentul in care se ajunge la executare silita pe salariu, contractul nu a încetat,el ajungând la executor?
Mulțumesc!

Dapix a scris:

Dobânda și penalitatea sunt lucruri diferite. Daca creditul a devenit scadent anticipat, nu se mai plătesc dobânzi, ci penalitați pentru fiecare zi de întârziere.

Ultima modificare: Luni, 13 Noiembrie 2023
BAMariaLavinia, utilizator
Dacă vreți o consultanță profesionistă, plătiți un avocat să studieze dosarul execuțional de la executor.
Poate nici agenții de ghișeu de la CAR nu stapânesc corect termenii, și diferența dintre termenii dobânzi și penalități.

După declararea scadentă anticipată a creditului, se percep doar penalități, nu dobânzi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata creditului ca urmare a executarii silite laura gaga laura gaga Buna ziua, Am un credit luat pe firma si am girat cu apartamentul parintilor. De aproape un an apartamentul este in executare silita si acum am bani doar ... (vezi toată discuția)
Credit - declararea scadentei anticipate a tuturor sumelor augustin30 augustin30 Buna ziua. Am primit de la Banca o notificare privind declararea scadentei anticipate a tuturor sumelor datorate in baza contractului de credit. Creditul e de ... (vezi toată discuția)
Va rog un raspuns avizat ianos ianos Am fost executat silit de o banca Executorul mi-a blocat contul de la banca si mi-a luat din cont suma de 8000 lei iar executarea era de 9500 lei Acum mi-a ... (vezi toată discuția)