Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurari rca despagubire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurari rca despagubire

sunt italian am facut acident in romania acum 2 ani mam jiudecat cu polizia romana ca ma dat pe vinovat si am castigat procesul cu decisia irevocabila .IN italia am angajat un avocat care a contactat un broker de asigurare in italia ca raspunde de asigurare ardaf in italia acesta broker spune avocatului meu ca in cazul in care se ajiunge la un acord cu asigurare cum din legea romaniei onorariul avocatul nu vine platit de la asigurare ci de client (adica eu )
e adevarart ??? din ce articol de lege ??
1. cheltuielile de judecata pentru anularea procesului verbal prin care s-a constata vinovatia dumneavoastra le puteti recupera de la Ministrerul Finantelor din Romania, in cazul in care ati avut castig de cauza in instanta (daca s-a constata nevinovatia dumneavoastra)
2. daca aveti si cheltuieli de judecata ca urmare a chemarii in judecata a asiguratorului care nu a fost de acord sa achite intreaga despagubire si ati avut castig de cauza in sensul ca instanta a obligat asiguratorul la plata integrala a pagubelor , eventual in solidar cu cel vinovat de producerea accidentului, in situatia asta cheltuielile de judecata vor fi recuperate de la asigurator.
daca mai aveti nelamuriri imi puteti scrie in mesaj privat pentru ca nu urmaresc forumul.
praporgescu, utilizator
In procesul care l-ati avut in Romania trebuia sa solicitati si cheltuieli de judecata ( avocatul trebuia sa o faca) in acest caz instanta ar fi dispus plata tuturor cheltuielilor facute , de catre partea care a pierdut procesul , inclusiv onorariul avocatului .Chitantele trebuiau depuse la dosar , inainte de incheierea dezbaterilor.
Pe cale amiabila ,daca va intelegeti , se presupune ca nu aveti nevoie de avocat . si deci nu va despagubeste.
Domnul fabiano ne spune ca a angajat un avocat pentru a obtine despagubirea de la asigurator,asta inteleg eu.Daca a solicitat cheltuieli de judecata in procesul la care face referire, este alta problema.S-a judecat cu politia,nicidecum cu asiguratorul.
floare _de_ colt, utilizator
cum puteam eu un strain sa ajiung la asigurare ardaf fara avocat
ca dupa accident mam intors in italia !!